Arcibiskupské lesy vytěžily loni méně dřeva, než původně plánovaly

Pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc loni kvůli chladnějšímu a deštivému počasí vytěžili o téměř 90 000 metrů krychlových kůrovcového dříví méně, než původně plánovali. Lesníci zároveň na holinách vysázeli oproti plánu více stromů. Sdělil to jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Petr Skočdopole.

"Z původně naplánovaných 900 000 metrů krychlových kůrovcové těžby jsme se nakonec dostali na 814 000 metrů krychlových. Výrazně nám k tomu pomohlo příznivé chladnější počasí s dostatkem srážek, které zpomalilo vývoj kůrovce a nasytilo vyprahlou půdu," uvedl Skočdopole. Nahodilé těžby, které zahrnují odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci, by měly klesnout i letos.
Lesníci loni naopak zvýšili výsadbu. Místo plánovaných 6,5 milionu sazenic jich nakonec vysadili bezmála sedm milionů. "Intenzivní výsadbou i podporou přirozené obnovy se nám podařilo stáhnout celkovou velikost holin řádově o 200 hektarů. Důkladné zalesňování je pro nás prioritou, protože jsme byli v důsledku kalamity během uplynulých čtyř let nuceni vytěžit takové množství, které odpovídá osmiletému přírůstu," podotkl výrobní ředitel ALSOL Arnošt Buček.
Kvůli přemnoženému kůrovci a několika vichřicím vznikly v lesích v Olomouckém a Zlínském kraji rozsáhlé holiny. Podle Bučka je nyní potřeba na kalamitních holinách rychle založit nový les. ALSOL chce proto letos vysadit opět nejméně 6,5 milionu sazenic.
V Olomouckém kraji, jehož lesy už několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo předloni nově zalesněno rekordních 4879 hektarů pozemků. Zalesněná plocha meziročně vzrostla o 1000 hektarů a ve srovnání s ostatními kraji byla největší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down