Argentinští farmáři kvůli sporu s vládou zastavili prodej hovězího

Argentinští chovatelé skotu prodloužili zatím do středy zastavení prodeje hovězího na domácím trhu. Začali s ním 20. května v reakci na vládní zákaz exportu hovězího, který krátce předtím zavedla na měsíc ve snaze snížit ceny tohoto masa pro domácí spotřebitele. Informovala o tom agentura AFP.

Sdružení největších výrobců hovězího na argentinském trhu v pátek oznámilo, že do 2. června prodlužuje zastavení prodeje domácím odběratelům. Uvedli také, že cesta, jakou chtěla vláda snížit domácí ceny masa, bude mít opačný efekt. Stávka chovatelů skotu se zatím neprojevila příliš na domácích prodejích, protože obchodníci měli zatím zásoby v mrazácích. Levicová vláda prezidenta Alberta Fernándeze zastavila export hovězího 17. května na měsíc s cílem "obnovit fungování tohoto odvětví, zastavit spekulativní praktiky a daňové úniky". Rozhodla se vzhledem k rostoucím cenám hovězího masa. Zatímco životní náklady Argentinců za rok vzrostly o 46 procent, cena argentinského hovězího se od loňského dubna k letošnímu dubnu zvýšila o 65 procent. Argentina patří k největším exportérům hovězího masa na světě a na domácím trhu se ho spotřebuje jen asi čtyři procenta. Zatímco v roce 2009 snědl Argentinec v průměru 69 kilogramů hovězího, nyní je to asi 49 kilogramů, uvedla AFP. Vývoz argentinského hovězího přitom posledních několik let roste, nejvíce ho směřuje do Číny, Chile či Izraele. Prezident Fernández řekl, že zastavení exportu zruší, až se "tento problém vyřeší". "Požádali jsme exportéry hovězího, aby našli adekvátní cenu (pro domácí trh). Už nějakou dobu se snažíme o dialog, aby se našla cena přiměřená příjmům argentinských rodin," šéf úřadu vlády Santiago Cafiero.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down