Armádní veterináři pitvali první divoká prasata ze Zlínska

Armádní veterináři včera ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice na Novojičínsku pitvali první divoká prasata přivezená ze Zlínska, kde populaci černé zvěře decimuje prasečí mor. Auta přivezla do kafilérie 19 kusů uhynulé či zastřelené zvěře. Sdělila to jednatelka společnosti, která asanační ústav provozuje, Jeanette Šlezingrová. Nemoc zabíjí prasata, neohrožuje ale zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení.

Vojáci pomáhali s odběrem vzorků. Po víkendu toho bývá vždy více. Přes týden se počty pohybují v průměru okolo šesti až osmi kusů, řekla jednatelka. Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví dodala, že vojáci se s pracovníky kafilérie a civilními veterináři snaží nastavit systém vzájemné spolupráce. Nyní to vypadá tak, že budou z Hlučína na Opavsku, kde mají sídlo, do Mankovic dojíždět na zavolání podle potřeby.

Úkolem skupiny je podle jednatelky dělat pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat. Armáda je připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27. Zatím jsou tak nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odloveno téměř sto divokých prasat.

V takzvané intenzivní zóně lovu, která představuje část Moravy, bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down