Asanace kůrovcové kalamity pokračuje

V souladu se zákonem pokračuje i dnes v Národním parku Šumava, lokalitě Na Ztraceném, asanace kůrovcem napadených stromů. Podobně jako v předchozích dnech se snaží ekologističtí aktivisté činnosti dřevařů zabránit blokováním lesních pracovišť. Ta jsou ohraničena červenou páskou a označena informačními tabulkami se zákazem vstupu. Informoval o tom mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Nezákonná počínání aktivistů si znovu vynutila přítomnost Policie ČR, která na místě řeší jednotlivé případy. „To, že je na místě policie, je důkaz toho, že Šumava je součástí právního státu, ve kterém o právu nerozhodují ani lídři politických stran, jako je pan Liška, ani ekologističtí aktivisté, jako je pan Bláha, ani Ekologický právní servis, nýbrž soudy,“ uvedl Pavel Pechoušek.
Zadrženým aktivistům hrozí, že s nimi odbor životního prostředí Městského úřadu v Sušici zahájí správní řízení, jež může vyústit až v pětitisícovou pokutu.
Co se týká fyzického napadení novináře, dřevorubec se mu ihned omluvil. Novinář uznal, že se nacházel v prostoru, kam neměl povolený přístup. Informace Hnutí Duha o tom, že dřevorubci záměrně a plánovaně napadají aktivisty, je nepravdivá a smyšlená.
„Dřevoroubci pracují v nesmírně obtížných podmínkách. K fyzické náročnosti se tady navíc přidávají i vysoké nervové nároky. Šéf Informační a strážní služby NP Šumava Petr Šrail, náměstek ředitele Tomáš Fait i vedoucí územního pracoviště Modrava Jan Bečvář nabádají denně dřevorubce, aby na pracovišti snášeli vzniklá příkoří. Situace je velice napjatá. Blokáda trvá již třináctý den a aktivisté jim znemožňují práci. Tím firmy přicházejí o peníze,“ sdělil Pavel Pechoušek a dodal, že „firmy budou blokádisty o ušlý zisk žalovat“.
Je absurdní, že ekologičtí aktivisté obviňují park z nahrávání těžařům. Protože čím rychleji a masivněji se kůrovec rozšíří do dalších zásahových zón mimo park, tím větší kšeft vznikne opravdovým těžařským firmám. „Aktivisté svým jednáním přímo napomáhají zájmům těch, kteří chtějí dřevo komerčně těžit,“ říká Pavel Pechoušek.

Počet pokácených stromů v lokalitě na Ztraceném
pondělí – zhruba 300 stromů
úterý – zhruba – 300 stromů

Na Ztraceném včera pracovalo
50 těžařů
20 loupačů nastojato
Dnes je situace podobná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *