11.10.2006 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Asociace jednala o přímých platbách, nevidí důvod pro vyhrožování nátlakovými akcemi

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) zahájila sérii jednání s vrcholnou politickou reprezentací o dorovnání přímých plateb pro rok 2007. Předseda této asociace Stanislav Němec v pondělí jednal s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřím Papežem, v úterý s ministryní zemědělství Milenou Vicenovou. Ze setkání vyplynulo, že závazek dorovnání přímých plateb na maximální úroveň 70 % evropského standardu stále platí. Vyhrožování nátlakovými akcemi ze strany Agrární komory ČR považuje proto ASZ za nekorektní, populistické a jasně politicky motivované, uvedl její tajemník Jaroslav Šebek.

Podle sdělení Šebka, ministerstvo zemědělství i zemědělský výbor hledají další zdroje k částce schválené vládou v návrhu státního rozpočtu, která zajišťuje úhradu přímých plateb zhruba na úroveň 58 %. Podle vyjádření předsedy zemědělského výboru i ministryně bude použita podstatná částka jednak z vnitřních zdrojů MZe, z úspor na byrokratickém aparátu, dále z národních dotačních titulů, počítá se i s určitou částkou z Pozemkového fondu, řekl Šebek. Dodal, že nevyjasněná zatím zůstává pouze malá část financování přímých plateb, která bude předmětem dalších jednání ve vládě. Ve čtvrtek se předseda ASZ sejde k dalšímu jednání i s premiérem Mirkem Topolánkem, informoval dále tajemník asociace.
Asociace považuje jednání za konstruktivní a ze strany ministerstva v porovnání s minulými lety za nadstandardní, prohlásil Šebek. Připomněl, že v žádném roce po vstupu do EU nebyly přímé platby sociálně demokratickou vládou vyplaceny v plné možné výši, dokonce i pro rok 2006 byly ještě 6.září v rozpočtu zdroje pouze na financování do úrovně 61 %. „Vyhrožování nátlakovými akcemi ze strany Agrární komory považuje ASZ za nekorektní, populistické a jasně politicky motivované,“ prohlásil.
„Zatímco socialistickému premiérovi Paroubkovi, jehož vláda očividně své sliby nesplnila a v rozpočtu pro rok 2007 s jejich splněním ani nepočítala, prezident agrární komory při odchodu z funkce demonstrativně děkoval, proti nové vládě, která pouze převzala prázdnou státní pokladnu, intenzivně připravuje nátlakové demonstrace. Těch se Asociace soukromého zemědělství ČR v žádném případě nezúčastní,“ zdůraznil Šebek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down