Asociace: Koncept rodinných farem by se měl týkat i bydlení farmářů

Stanovení pojmu rodinná farma v legislativě by mělo podle Asociace soukromého zemědělství (ASZ) přinést výrazné zjednodušení fungování až 25 000 podniků. Zákon by měl kromě jiného umožnit menším farmářům postavit si bydlení mimo zastavěnou část obce, aby mohli jednodušeji hospodařit na svých pozemcích, řekl předseda ASZ Jaroslav Šebek. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) tento týden uvedl, že zřídí pracovní skupinu, která by měla legislativní definici rodinných farem připravit.

Ministr již v létě mluvil o tom, že by se měl pojem rodinná farma dostat do české legislativy. Podle asociace má zákon podpořit lokální podniky, které se předávají mezi generacemi. Šebek uvedl, že příprava legislativy se bude týkat více resortů než pouze ministerstva zemědělství. Očekává, že asociace bude do pracovní skupiny přizvána.
Mezi prioritami asociace je zjednodušení zdanění, převodů majetků mezi členy rodiny nebo předpisů týkajících se prodeje z farem. Šebek uvedl, že možnost režimu rodinných farem musí být pro farmáře dobrovolná a pravidla by neměla být diskriminační vůči jiným zemědělcům. Jedním z principů je také důvěra v podnikatele, protože podle Šebka lokální farmáři ručí za kvalitu produkce svým jménem, proti velkým firmám jsou mnohem více spjatí s určitou lokalitou a nemohou snadno odejít jinam.
Jedním z témat, kterými se chce ASZ zabývat, je také bydlení farmářů v nezastavěných částech obcí. Současné znění stavebního zákona uvádí, že v nezastavěném území nelze povolovat stavby určené k bydlení. Neumožňuje to ani novela stavebního zákona, kterou již schválila vláda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down