19.09.2000 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ASZ k mléčným kvótám

Asociace soukromého zemědělství dnes předala prvnímu náměstkovi ministra zemědělství Antonínu Kalinovi své kritické stanovisko k návrhu vládního nařízení o mléčných kvótách.

Stanovisko ASZ ČR k návrhu nařízení vlády o stanovení produkčních kvót mléka a podmínek jejich systému.

Asociace soukromého zemědělství ČR zásadně nesouhlasí se zavedením mléčných kvót v roce 2001 z následujících důvodů:

1. Zavedení kvót vede k administrativní restrikci.ASZ ČR to považuje za předčasné s ohledem jednak na realitu vývoje stavu vyjednávíní s EU jednak na ambice deklarovaného zvýšení spotřeby mléka v ČR.

2. Systém kvót podstatně byrokratizuje podnikání a jednostraně omezuje svobodu podnikání.V jednotlivých paragrafech předkládaného vládního nařízení vytváří prostředí pro korupci a zavedení „ černého obchodu „ s kvótami a tím i jejich finanční ohodnocení, byť na černém trhu.

3. Konzervuje současný stav a zavádí kompenzační platby, které ve svém důsledku navyšují realizační cenu mléka a umožňují pokračovat ve výrobě mléka neefektivním producentům.

4. Zabraňují začít novým subjektům v tomto oboru zemědělského podnikání bez souhlasu státu a tím zcela zásadně ovlivňují budoucí vývoj tohoto sektoru.Dává státu odpovědnost za posuzování podnikatelského záměru, což je neobvyklé.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down