Aujeszkyho choroba se nevyskytla v chovu prasat, ale u loveckého psa

Státní veterinární správa i nadále potvrzuje, že v chovech domácích prasat se nebezpečná Aujeszkyho choroba nevyskytuje, Česká republika je dokonce uznána za stát prostý této nákazy. Poslední případ onemocnění Aujeszkyho chorobou řešila na počátku prosince Krajská veterinární správa pro Pardubický kraj u loveckého psa. Informoval o tom mluvčí Státního veterinárního dozoru ČR Josef Duben.

U divokých prasat se toto onemocnění čas od času objeví, a proto Státní veterinární správa několikrát upozorňovali myslivce, aby se snažili bránit svým loveckým psům v kontaktu s divočáky. Onemocnění lze totiž přenést přímým kontaktem, slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Tak nakažený pes pak nemá šanci přežít, vysvětlil poslední výskyt onemocnění Duben.

„Pět dní po honu v honitbě MS Cimburk - Městečko Trnávka, v okrese Svitavy se u loveckého psa německého křepeláka projevilo prudké svědění uší, které nejprve zaléčila soukromá veterinární lékařka. Druhý den byl již pes hospitalizován na pracovišti Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, kde posléze uhynul. Byla u něj prokázána Aujeszkyho choroba, popsal průběh nákazy u psa Duben.

Majitel psa podle mluvčího uvedl, že psy zásadně nekrmí vývrhy nebo nevařeným masem, ale že tento pes se rád do blízkého kontaktu s prasaty pouštěl. Doma má chovatel ještě dva další psy, kteří však i po uplynutí inkubační doby nevykazují žádné klinické příznaky, žádné změny zdravotního stavu.

Z uvedeného případu plyne podle Dubna zřejmé ponaučení. Lovci by měli zabránit  zejména psům v kontaktu s ulovenými divočáky, a rozhodně by je neměli krmit vývrhy nebo syrovým masem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down