Australští zemědělci letos díky vydatným dešťům čekají rekordní vývoz

Australští zemědělci letos díky vydatným dešťům čekají další rekordní vývoz. Hodnota exportu zemědělských produktů by se tak mohla dostat až na 75 miliard USD (1,65 bilionu Kč). S odkazem na úřad pro zemědělské a ekonomické zdroje (ABARES) to napsal server BBC.

Očekává se mimořádně velká sklizeň obilí a olejnin, která zejména přispěje ke zvýšení objemu exportu. Do června by se mohl vyvézt rekordní objem pšenice, ječmene, řepky, bavlny a čiroku. "Měli jsme neuvěřitelné štěstí. Ta vysoká úroveň produkce je určitě způsobena dešti, ale také deštěm ve správný čas," řekl šéf institutu pro zemědělství a potraviny La Trobe v Melbourne Tony Bacic. "Hvězdy nám byly nakloněny. Kdyby deště přišly o něco později nebo včas nevyschly, mohli jsme přijít o velkou úrodu," dodal. Kromě rekordní úrody pomáhají exportérům i současné vysoké ceny zemědělských plodin. K růstu cen pšenice, kterou Austrálie vyváží ve velkém, přispěla válka na Ukrajině a sucho v jiných exportních zemích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down