30.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Až dvě nové ekofarmy ročně přibudou v Pardubickém kraji

V letošním roce v Pardubickém kraji působí 24 ekologických zemědělců, tři čtvrtiny z nich na jsou na Ústeckoorlicku. Ročně přibývají až dvě nové ekofarmy, které pěstují plodiny a chovají zvířat bez použití chemikálií, uvedla pracovnice Zemědělské agentury v Ústí nad Orlicí.

I farmáři z ekofarem mají své problémy. Například farma v Horních Heřmanicích, která se zabývá pastevním odchovem krav, musí porážet dobytek na normálních jatkách a tím ztrácí nárok na označení "biomaso". Podle tamějšího ekofarmáře Miloše Knápka jsou jatka, která se specializují na porážení dobytka z ekofarem, jsou daleko. Ekovýrobu tak udržuje spíše kvůli ochraně krajiny a zvířatům než vyššímu výdělku. Farma dostává státní platby, které vyrovnávají ztráty z nižších výnosů proti chemicky ošetřovaným plodinám.
Dříve farma pěstovala brambory a pohanku, ta se ale teď dováží z Číny. Cena šla hrozně dolů, a tak se to nevyplácí, zdůvodnil. Většina ekologických zemědělců na horách tak podle něj raději přešla na pastviny a dobytek.
Další ekologická farma působí v Poběžovicích na Pardubicku a je zaměřena na chov koz a výrobu sýrů, uvedla ředitelka ZA v Pardubicích Blanka Weisbauerová. Tito farmáři podle ní letos dotací na ekologii nevyužili. Podle ní mohou žádat o dotace na pětileté období, další možnost dostanou na podzim, prohlásila. Letos požádali pouze o platby na zemědělskou plochu, což mohou učinit i neekologičtí rolníci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down