01.10.2002 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Balené hovězí maso je označeno správně

Od loňského roku platí v České republice povinnost označovat hovězí maso – mimo jiné – také kategoriemi, tedy, zda maso pochází z býka nebo krávy. Podle vyhlášky MZe č.326/2001 Sb. je povinností každého, kdo uvádí do oběhu výsekové hovězí maso balené, zabalené a nebalené, označit je tak, aby spotřebitel věděl, z jakého kusu pochází a mohl si tak koupit maso podle vlastního výběru.

V srpnu a září Česká zemědělská a potravinářská inspekce kontrolovala, zda balené hovězí maso, které se prodává v maloobchodní síti, je skutečně řádně a pravdivě podle příslušné vyhlášky označeno, tedy, není-li maso z „krávy“ vydáváno za maso z „býka“.
Inspektoři odebrali v obchodech celkem 27 vzorků baleného hovězího masa, které bylo označeno kategorií „býk“ nebo „mladý býk“. Tyto vzorky pak byly analyzovány.
Od loňského roku je možné prokázat pomocí metody vyvinuté na Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Brně, zda vzorek hovězího masa pochází ze samčího nebo samičího kusu. Zjednodušeně řečeno – pokud analýza prokáže specifickou sekvenci DNA chromozomu Y, jedná se o vzorek pocházející z býka. Naopak, nepřítomnost chromozomu Y signalizuje, že odebraný vzorek je původem z krávy. Chromozom Y je totiž charakteristický pro samčí pohlaví, zatímco u pohlaví samičího neexistuje.
Ačkoliv se v předchozím období objevovaly v tisku informace o tom, že balené hovězí maso může být označeno klamavě, výsledky analýz SVÚ v Brně je nepotvrdily – všechny odebrané vzorky byly označeny správně. Balené hovězí maso je označeno pravdivě a spotřebitel není klamán.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down