Balíček je šancí pro efektivní ekonomiku

Evropský parlament dnes schválil klimaticko-energetický balíček poté, co s ním vyslovily souhlas minulý pátek i členské země na Evropské radě. „Balíček je zásadní krok a motivace k energeticky efektivní nízkouhlíkové ekonomice, dává šanci na dlouhodobou konkurenceschopnost evropské ekonomiky a potvrzuje silnou autoritu Evropské unie ve světové politice,“ komentoval dnešní hlasování evropských poslanců místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík.

Klimaticko-energetický balíček je základním nástrojem, jak Evropská unie dosáhne svých cílů v redukci skleníkových plynů o 20 % do roku 2020. Evropa je první, kdo přijal takový jasný a konkrétní závazek a strategii mezi všemi světovými regiony a balíček tak zvedá její autoritu v mezinárodních jednáních. „Na klimatickém summitu v Poznani ovšem tlumočili jak senátor John Kerry, tak bývalý viceprezident a nositel Nobelovy ceny za mír Al Gore, zcela jednoznačné stanovisko zvoleného prezidenta USA Baracka Obamy, že klimatická agenda bude jednou z nejdůležitějších priorit jeho administrativy,“ připomíná Martin Bursík s tím, že nejen USA, ale i Čína a další velké ekonomiky masivně investují do obnovitelných zdrojů energie a chystají ambiciózní politiky ochrany klimatu, informoal dále mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
„Je skoro symbolické, že poslanci Evropského parlamentu schválili klimaticko-energetický balíček den poté, co NASA oznámila, že za posledních pět let ubylo v Grónsku, Antarktidě a na Aljašce dva biliony tun ledu a Britská meteorologická služba informovala, že rok 2008 patří mezi deset globálně nejteplejších let od roku 1850 a to přesto, že svět ochlazovala La Niňa,“ uzavírá vicepremiér Bursík.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *