05.11.2008 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barack Obama nadějí pro životní prostředí

Za velkou naději pro světové životní prostředí označil vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík zvolení Baracka Obamy 44. prezidentem Spojených států amerických. „Zprávu o Obalově vítězství jsem přijal s velkou radostí. Je nepochybné, že americký prezident je jedním z nejvýznamnějších světových státníků. Program Baracka Obamy dává velkou naději nejen americkým občanům, ale celému světu. Vítám USA na palubě mezi země, které spolu S Evropskou unií usilují o zásadní opatření na ochranu klimatu na Zemi,“ říká Martin Bursík.

Barack Obama s budoucím viceprezidentem USA Joe Bidenem přislíbili podle mluvčího ministerstva životního prostředí Jakuba Kašpara v příštích deseti letech investovat 150 miliard dolarů do čisté energie a vytvořit tak nejméně pět milionů nových pracovních míst v tomto perspektivním sektoru. Zároveň přislíbili investice do úspor, které by v následující dekádě měly ušetřit tolik ropy, kolik ji dnes USA dováží ze Středního východu a Venezuely dohromady. Obama také chce výrazně ekologizovat americký vozový park – do roku 2015 by měl po amerických silnicích jezdit nejméně milion hybridních automobilů, které lze dobíjet ze sítě. Do roku 2012 by mělo 10 % energie v USA pocházet z obnovitelných energetických zdrojů, do roku 2025 by tento podíl měl stoupnout na 25 %. Americké skleníkové emise chce Barack Obama snížit do roku 2050 o 80 %.
„Pro Evropu je to dobrá zpráva, protože v Baracku Obamovi získává silného partnera v mezinárodních klimatických jednáních. Na druhou stranu je to pro EU i evropský byznys velká výzva, protože USA dnes daly jasně najevo, že se chtějí stát lídrem v nových technologiích a nízkouhlíkové ekonomice,“ řekl Bursík.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down