10.09.2007 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barnier jednal v Praze

O aktuálních otázkách společné zemědělské politiky a předsednictví obou zemí, organizaci trhu s vínem a cukrem a další oblastech jednal minulý týden v Praze ministr zemědělství Petr Gandalovič se svým francouzským protějškem Michelem Barnierem, který byl v České republice na dvoudenní návštěvě. Oba ministři také položili květiny u pomníku obětem kolektivizace, umístěném poblíž budovy ministerstva zemědělství na Rašínově nábřeží.

 „Celá řada témat, kterých jsme se při jednání s francouzským ministrem dotkli, přijde brzy na pořad jednání v evropských strukturách. Možnost takto se seznámit se stanoviskem dalšího členského státu, který je navíc významným státem právě v agrární oblasti, je vždy cenná a přispívá ke sbližování postojů a tím dále i k hladšímu průběhu jednání na celoevropské úrovni,“ řekl Gandalovič. Barnier poznamenal, že konstruktivní jednání s českým protějškem umožnilo sdělit si vzájemné postoje a zamyslet se nad představami vedoucími ke sladění a dobré koordinaci předsednictví obou zemí.
Oba ministři se podle svých slov se sice ve většině oblastí shodli, jako například na snižování administrativní zátěže, ale byly i otázky, v nichž se jejich názory lišily. Šlo například o přímé platby, kdy ČR klade důraz spíše na rozvoj venkova a Francie by ráda zachovala úroveň přímých plateb tak, jak jsou v současnosti. „Co se týká otázky vína je v našem postoji zatím velký prostor,“ dodal Barnier s tím, že Francie je samozřejmě proti politice klučení vinic a omezování práva na výsadby vinic. Na druhou stranu se ale obává nadprodukce.
Podle ministerstva zemědělství je Francie pro Českou republiku v obchodu se zemědělskými a potravinářskými produkty významným partnerem. Obrat tohoto obchodu má od roku 2001 rostoucí trend, v roce 2006 dosáhl hodnoty 5,7 miliardy korun. Dovoz z Francie, který vloni představoval čtyři miliardy korun, dlouhodobě převažuje nad vývozem z ČR. Ten v roce 2006 činil 1,6 miliardy korun, proto je saldo v jednotlivých letech záporné. V minulém roce představovalo 2,5 miliardy korun. Rostoucí trend dovozu a vývozu potvrzují i hodnoty za prvních pět měsíců letošního roku, který ve srovnání se stejným obdobím roku loňského vykazuje meziroční nárůst u vývozu o více než 30 procent a dovozu o téměř 20 procent.
Skladba nejvýznamnějších vývozních agrárních položek z ČR do Francie není meziročně příliš stálá, přesto lze mezi položky s dlouhodobou vysokou hodnotou vývozu zařadit pekařské zboží, především sušenky, živé ryby, zejména akvarijní sladkovodní ryby a živí kapři, a sýry. V posledních dvou letech byl zaznamenán významný vývoz jogurtů a cukru.
Na straně dovozu z Francie do ČR je skladba importovaných komodit poměrně konstantní. Mezi nejvýznamnější položky patří zejména víno, destiláty a likéry, potravinové přípravky, přípravky k výživě zvířat – zejména pro psi a kočky , vepřové maso a banány. V letošním roce v období od ledna do května byl zaznamenán významný dovoz ječmene.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down