07.09.2010 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Barrosova první zpráva o stavu EU

První zprávu „o stavu unie“ – obdobu každoroční řeči amerických prezidentů – přednesl dnes před europoslanci na jejich plenárním zasedání ve Štrasburku předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Využil této příležitosti, aby europoslance a v podstatě všechny občany unie vyzval k boji s nadměrnými deficity rozpočtů členských zemí a k přijetí reforem potřebných k zajištění dlouhodobějšího hospodářského růstu.

 Jak Barroso uvedl, ekonomika unie letos poroste rychleji, než se původně očekávalo. Nezaměstnanost je sice vysoká, ale už dál nestoupá. Přesto si ale nemí možné říci, že už je všechno v pořádku. „Musíme využít příštích dvanácti měsíců k urychlení reformní agendy. Nyní je čas modernizovat naši sociální tržní ekonomiku tak, aby mohla konkurovat globálně a aby mohla reagovat na demografické výzvy,“ podotkl Barroso v narážce na to, že EU čelí stále rychlejšímu stárnutí populace.
Asi čtyřicetiminutový projev, v němž se předseda komise dotkl kromě ekonomiky i třeba energetiky, zahraniční politiky nebo boje proti změnám klimatu, nepostrádal řadu obecných prohlášení. To bylo i předmětem kritiky některých europoslanců v následné debatě. V ní Barroso čelil ostré kritice z různých frakcí Evropského parlamentu. Důvodem byly také například postupy Evropské komise při řešení hospodářské krize nebo nečinnost vůči Francii, která vyhošťuje bulharské a rumunské Romy.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down