Bedýnkových systémů přibývá

V září letošního roku aktualizovaný adresář Kam pro bedýnky obsahuje kompletní kontakty a popis 39 bedýnkových systémů a bioklubů v České republice. K začátku září byl adresář aktualizován o čtyři další bedýnkové systémy. Všechny čtyři pokrývají region Prahy a Středních Čech, jeden také Liberecký kraj. Ukazuje se, že největší poptávka po bedýnkách je ve velkých městech: v Praze a městech Středočeského kraje prodává své bedýnky osmnáct farmářů z adresáře, v Brně deset. Informoval o tom Tom Václavík z agentury Greenmarketing.

V Jihočeském, Olomouckém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Libereckém kraji a kraji Vysočina působí tři bedýnkáři, v Ústeckém a Pardubickém jen po jednom, vyčíslil Václavík. Někteří bedýnkáři zaváží své výpěstky do dvou či více regionů či krajů.
Bedýnkové systémy a další formy přímého prodeje z farmy si v České republice získávají velkou oblibu, tvrdí Tom Václavík. Počet biofarem podle něj roste, jen za letošní rok jich přibylo přes 800, celkem jich je přes 3500. Menší rodinné farmy využívají výhod přímého styku se svými zákazníky, své výpěstky nabízejí na farmářských trzích nebo právě prostřednictvím bedýnek.
Adresář si na www.bio-info.cz od 20. dubna, kdy byl vydán poprvé, stáhlo nebo prohlédlo přes 15 500 zájemců.

Nové přírůstky do adresáře
Bedýnky Dvůr: Tato skupina funguje kolem ekofarmy Dvůr Vyšínek u Zlonic u Prahy, která každý týden zaváží předplacenou část své úrody na Prahu 6. Nabízené produkty, například ovoce, zelenina, brambory, ořechy, byliny, mošty a vejce jsou v bio kvalitě.
„Bývalý panský dvůr ve Vyšínku je státem chráněnou kulturní památkou – při návštěvě můžete zhlédnout barokní sýpku s původním interiérem z roku 1739, nebo se povozit na koni, chováme 4 koně,“ číká paní Alena Karafiátová, majitelka.
Bedýnky Hostivice: tento bedýnkový systém provozuje paní Markéta Černá ve své prodejně biopotravin BioHostivice. „Čerstvé bioprodukty bereme od pana Kořenka z biofarmy Ředhošti. Přibližně 45 zákazníků si pro bedýnky jezdí každý týden k nám do prodejny. Zájem je veliký a stoupá, ale produkční kapacita biofarmy nám nedovoluje přibrat další zákazníky,“ říká paní Černá.
Bedýnky Country Life: Biobedýnky Country Life nabízejí zákazníkům sezónní biozeleninu, která byla vypěstována na ekofarmě Country Life v Nenačovicích u Berouna nebo na jiných tuzemských ekofarmách.
„Biobedýnky Country Life si zákazníci mohou objednávat ve dvou velikostech – malá za 200 Kč a velká za 400 Kč. Složení a bohatost bedýnek se liší podle toho, co se právě na poli a v sadu sklízí,“ říká Helena Mišková z firmy Country Life.
Biocontent: Čerstvou biozeleninu a ovoce ze svého Hospodářství Heřmánky poblíž České Lípy každý druhý týden rozváží svým zákazníkům paní Zuzana Macurová. „Hospodářství Heřmánky se nachází v nádherné krajině Kokořínské chráněné oblasti s výhledem na zdejšího velikána Vlhošť. Zavážíme bedýnky do Benátek nad Jizerou, Mnichova Hradiště a Mělníka, další odběrná místa v našem regionu hledáme, říká Zuzana Macurová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *