Bendl chce spojit kontrolu kvality potravin

Celý řetězec kontroly kvality potravin od jejich výroby, distribuce a prodej by měl mít na starosti pouze jeden resort, a nikoliv rezorty zemědělství a zdravotnictví jako dosud. Zjednodušení kontroly by vedlo k lepší kvalitě dozoru, řekl v nedělním pořadu Partie televize Prima ministr zemědělství Petr Bendl s tím, že jeho ministerstvo v tomto duchu připravuje zákon o potravinách.

Podle tohoto zákona by potraviny byly kontrolovány od jejich vzniku až po koncový prodej. Podle Bendla však nejde pouze o kontrolu kvality lihovin, ale i dalších potravin jako třeba masa nebo zvěřiny, kde také existují rizika. Ministerstvo zdravotnictví prý však s přesunutím celé kontroly pod resort zemědělství na jednání vlády nesouhlasilo.
Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek s kontrolou lihovin od výroby po distribuci až po koncový prodej souhlasí. „Ke spotřebitelům se dostával alkohol, nad kterým neměl kontrolu vůbec nikdo,“ upozornil. Potřebná jsou podle něj i další opatření, jako je třeba udělování koncesí a licencí výrobcům, distributorům i prodejcům tvrdého alkoholu. Opatření přijatá na posledním jednání vlády však negarantuje žádné zásadní změny do budoucna při zacházení s tvrdým alkoholem, dodal.
Bendl míní, že klíčovou změnou je rodokmen alkoholu, tedy rodný list, z něhož je jasné, kde byl líh vyroben, kdo ho zpracoval, kam jej distribuoval, kde skladoval a kde se prodává. Každý prodejce garantuje kvalitu a bezpečnost prodávaného alkoholu a jeho původ musí doložit. Pokud to nebude schopen a bude jej prodávat, hrozí mu vysoká pokuta a postih včetně možného uzavření, řekl Bendl. Podle něho u alkoholu, který je nyní ve skladech, musí obchodníci ve lhůtě od čtvrtka do 60 dnů získat rodné listy. Pokud se jim to nepodaří, budou ho muset zlikvidovat, dodal.
Otázka licencí se na vládě diskutovala, připravuje ji ministerstvo průmyslu a obchodu. Naopak o zvýšení spotřební daně, o němž se zmínil ministr zdravotnictví Leoš Heger, se nediskutovalo vůbec.
Úplný zákaz prodeje alkoholu od 20 procent trval v Česku dva týdny. Vyhlášen byl kvůli sérii otrav, které si vyžádaly 26 životů v Česku a několik v Polsku. Celkem se v Česku otrávilo 85 osob. Stále se předpokládá, že v síti je dosud kolem 15.000 litrů závadného alkoholu.
Heger zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu přes 20 procent uvolnil ve čtvrtek. Prodávat se opět smí veškerý alkohol vyrobený do 1. ledna 2012 a také alkohol „po prohibici“, s novými kolky. Některé podniky už v pátek nabízely široký sortiment lihovin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *