Bendl v Rusku jedná o exportu

Zlepšit šance českých potravinářů a zemědělských firem na ruském trhu je cílem návštěvy ministra zemědělství Petra Bendla. V Samaře dnes Bendl jednal s gubernátorem Nikolajem Merkuškinem mimo jiné o možnostech dovozu českých potravin a uplatnění českých technologií na zpracování mléka a masa.

V Samaře se dnes zástupci téměř třicítky českých podniků, kteří ministra doprovázejí, setkali se svými protějšky z padesátky místních firem. „Nebylo to jen formální setkání, partneři byli připraveni a je tu prostor pro společné podnikání,“ řekl Bendl. Dodal, že přítomnost zástupců České exportní banky a EGAP svědčí o ochotě finančně podpořit a pojistit konkrétní projekty a investice.
Ve čtvrtek se má Bendl v Moskvě setkat s ruským protějškem Nikolajem Fjodorovem. Chce s ním jednat i o zrušení zákazu dovozu českého tvrdého alkoholu a dalších ruských omezení na dovoz českých potravin.
Ruská federace je tradičně největším partnerem ČR v agrárním zahraničním obchodu ze zemí mimo EU s ročním obratem kolem dvou miliard korun. Saldo vzájemného obchodu je pro ČR vysoce aktivní. Nejvíce se na trhu Ruska prosazují pivo, mák, nečokoládové cukrovinky a syrovátka. Podle údajů ministerstva zemědělství loni obrat agrárního obchodu s Ruskem dosáhl 82,6 milionu eur a z toho český vývoz představoval zhruba 92 procent.
Celkově však loni tuzemský agrární obchod vykázal historicky nejhorší výsledek. Schodek se meziročně prohloubil zhruba o 300 milionů korun na bezmála 35 miliard korun. Agrární saldo je záporné nepřetržitě od roku 1994.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *