09.11.2000 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez náušnic to nepůjde

Skot musí být na jatkách dokonale identifikován. Povinnost evidence a označování zvířat však platí nejen pro jatečná zvířata, vyplývá to z veterinárního zákona (č.166/1999) a ze zákona o šlechtění a plemenitbě (č. 154/2000), který nabývá účinnosti prvního ledna 2001.

Co to pro chovatele bude znamenat? Podle tohoto zákonného opatření musí jít od prvního ledna 2001 i na jatka skot označený ušními známkami a doprovázený průvodní listem skotu.
Současná praxe v zemích EU vychází ze Směrnice 92/102/EHS, nařízení Rady č. 820/97/ES, posléze nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1760/2000 – tj. skot musí být označen plastovou značkou, náušnicí, v levém a pravém uchu. Podle naší legislativy dosud platí, že v pravém je kovová známka a v levém uchu plastová. Toto u nás bude platit i nadále, s tím, že kovovou známku je možné nahradit plastovou. Tento způsob označování zvířat je zatím považován za dostatečně jasný, srozumitelný a prokazatelný, proto se již také léta telata netetují. Možnost označovat i skot podkožními čipy je zatím stále diskutována a zdá se, že se k ní v budoucnu přikročí.
Všechny snahy o dokonalé označování skotu a posléze i hovězího masa mají za cíl při zjištění nějakých hygienických či veterinárních závad při veterinárním dozoru na jatkách, dohledat zvíře a chov, odkud pocházelo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down