Bez nové genetiky se neobejdeme

Pokud bude pokračovat trend ekologizace a budeme chtít aplikovat principy integrované ochrany rostlin kdekoliv v českém nebo evropském zemědělství, neobejdeme se bez nové genetiky a bez nových odrůd. Uvedl to předseda předsednictva České akademie zemědělských věd (ČAZV) Jan Nedělník při zahájení Dne ve vinohradu, který pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělská (ÚKZÚZ) na zkušební vinici v Oblekovicích u Znojma. Tato polní akce na téma Jaké víno by Mendel pil, kdyby révu šlechtil?, byla věnována 200. výročí narození významného vědce Gregora Johanna Mendela.  

Nedělník vyzval zemědělce i další účastníky Dne ve vinohradu k větší aktivitě. Letos podle něj probíhaly dvě veřejné konzultace v Bruselu. První byla věnovaná genomickým technikám a názorům veřejnosti na to, zda jim otevřít v Evropě dveře. Druhá veřejná konzultace se uskutečnila k nařízení o udržitelném používání přípravků na ochranu rostlin. „Když jsem se díval na statistiku respondentů z jednotlivých členských zemí Evropské unie, tak tam bylo přes 500 účastníků z Německa, 373 účastníků z Francie a z České republiky čtyři,“ řekl. Podobná účast byla i v konzultaci o genomických technikách. „Pak si říkáme, co ten Brusel zase na nás vymýšlí. Pokud vás zajímá a trápí, jak je to nastavené, tak se vyjádřete. Podle mě by měl více zaznít hlas České republiky,“ řekl s tím, že návrhy předkládané Bruselem vytvářejí lidé. „Prosím, říkejme jim své názory,“ prohlásil Nedělník. Připomněl rovněž, že vláda schválila novou koncepci výzkumu a vývoje Ministerstva zemědělství 2023 plus. Podle něj je to nadčasový materiál, přičemž odbornou část koncepce tvořila i ČAZV.  „Doufám, že je to nastaveno tak, že výsledky inovace budou rychle aplikované v praxi. To je náš základní cíl,“ doplnil. Ředitel sekce rostlinné výroby ÚKZÚZ Jiří Urban poukázal také na to, že Svaz vinařů ČR pracuje na národní koncepci pro vinohradnictví České republiky. Podle něj by se měl vytvořit celostátní akční plán tohoto oboru. Ředitel ÚKZÚZ Daniel Jurečka připomněl, že ústav se v současnosti kromě krizových oblastí zabývá zejména předsednictvím ČR v Radě EU. Pracovníci ÚKZÚZ řídí více něž dvě desítky zasedání v Bruselu. Mezi nejvýznamnější patří právě nové nařízení o udržitelném používání přípravků, které se začalo projednávat. „Evropská komise svoje cíle z Green Dealu zhmotnila právě v tomto novém nařízení,“ podotkl s tím, že řadu problémů mohou vyřešit správně zvolené odrůdy. Podle Jurečky v rámci předsednictví ČR se nebude projednávat oblast nových metod genetického šlechtění. K tomu by mělo dojít až v příštím roce, sdělil ředitel ÚKZÚZ s tím, že jde o jednu z cest, která by právě mohla pomoci řešit požadované snižování přípravků na ochranu rostlin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down