31.03.2015 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez podpory se nesplní závazné cíle

Vysokoprocentní biopaliva nejsou bez daňové podpory udržitelná na trhu, protože jsou nekonkurenceschopná, příliš drahá, to znamená, že bez podpory nebudou s nejvyšší pravděpodobností prodejná a Česká republika nesplní závazné cíle. Uvedl to minulý týden na setkání s novináři ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství ministerstva zemědělství Jan Gallas. Podle ministra Mariana Jurečky schválení návrhu další daňové podpory biopaliv je krokem k naplňování unijní strategie jejich využití v dopravě.

Podle něj daňové zvýhodnění vysokoprocentních biopaliv je nástrojem pro plnění závazků ČR v oblasti uplatňování obnovitelných zdrojů energie v dopravě, kdy cílem je pro všechny členské státy deset procent biopaliv v dopravě do roku 2020, a požadavků na snižování emisí v dopravě. Nyní je podíl biopaliv necelých šest procent objemových jednotek a bez další podpory se tedy tyto cíle pravděpodobně nenaplní. Zrušení podpory vysokoprocentních biopaliv povede ke zvýšení jejich ceny na trhu a ztrátě konkurenceschopnosti. Zmaří se tak rovněž vynaložené investice prodejců a distributorů. Povinné nízkoprocentní přimíchávání nepokryje požadavky právních předpisů na podíl biopaliv v dopravě, bude tedy nutné tento druh paliva dovážet. Zpracovávat se bude v zahraničí, kde vytvoří zaměstnanost a příjmy z DPH.  Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky by došlo k poklesu zaměstnanosti, „Pokud dosáhneme požadovaných hodnot, tak v odvětví bude pracovat 14 tisíc lidí,“ sdělil.  

Gallas upozornil na to, že pokud by Česká republika nesplnila povinnosti vyplývající ze směrnic Evropské komise, zahájila by EK řízení, které ve svém důsledku může vést až k uložení citelných finančních sankcí. „Ty bývají dvousložkové, paušální pokuta a penále. Minimální výše paušální pokuty je v případě ČR 1,773 milionu eur a minimální výše penále je 2500 eur denně do té doby, než ČR zjedná nápravu. Obě částky se pak ještě násobí koeficientem závažnosti. Vždy však platí pravidlo, že výše sankcí převýší náklady potřebné pro splnění stanoveného cíle,“ konstatoval. *

Celý článek si můžete přečíst v týdeníku Zemědělec č. 15

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down