Bezmála tři čtvrtiny lidí považují systém přidělování dotací za složitý

Systém přidělování dotací v Česku je příliš složitý, není dobře nastavený ani dostatečně transparentní a je nepřehledný. Uvedlo to 72 procent z tisíce respondentů v průzkumu Libertariánského institutu, jehož výsledky zveřejnil na dnešní tiskové konferenci. Podle 84 procent respondentů je tato složitost záměrná.

Informační systém Centrální evidence dotací z rozpočtu (CEDR) podle předsedy Libertariánského institutu Romana Kříže eviduje od roku 2000 přes milion dotací. V systému ale nejsou všechny údaje, které tam mají být. Zcela mimo CEDR jsou dotace, které přidělují například orgány samosprávy, úřady práce a další subjekty, upozornil Kříž.

Za specifickou kapitolu považuje dotace z EU. Ty jsou podle něj přidělovány často s porušením zákona o ochraně hospodářské soutěže. V současné době provádí analýzy, na jejichž základě budou podniknuty kroky k vrácení takových nezákonných dotací Evropské unii. Může se jednat až o desítky miliard korun, uvedl Kříž.

Jedním z cílů Libertariánského institutu je vytvoření otevřeného portálu, kde budou dohledatelné všechny dotace, které se z veřejných rozpočtů přidělují. Podle Kříže je nehorázné, že občané dnes nemají možnost zjistit, kam jdou peníze, které od nich stát v různých formách vybere. Ještě horší však je, že to neví ani on sám.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *