25.03.2011 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezpečná krmiva jsou na internetu

Portál Bezpečná krmiva (www.bezpecna-krmiva.cz) je provozován poradenským centrem Mendelovy univerzity v Brně. Jako jediný v České republice přináší komplexní informace o bezpečné výrobě a používání krmiv. Loni se portál stal součástí koncepce Ministerstva zemědělství, jak je uvedeno v dokumentu Strategie bezpečnosti potravin a výživy na období let 2010 až 2013.

V průběhu roku 2010 portál přinášel informace v rozsahu jednotlivých sekcí, jako jsou údaje o krmivech a bezpečnosti potravinového řetězce. Přinášel kompletní informace o krmivech, zveřejněné v rámci systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).
Zprávy RASFF se týkaly krmiv, která byla z nějakého důvodu hodnocena jako nevhodná pro zkrmování.
Nejdůležitější právní normy byly k dispozici v sekci legislativa.
Pro zvyšování bezpečnosti krmiv byly, jsou a budou podávány informace o sledování a hodnocení biologických, chemických a fyzikálních rizik.
Během loňského roku došlo i k nepravidelnému zveřejňování různých tematických celků.
Některá témata byla zařazena na žádost registrovaných uživatelů portálu, nebo byla reakcí na aktuální problematiku týkající se bezpečnosti krmiv (BK).
Již v roce 2009 jsme upozorňovali na provozní obtížnost označování a hodnocení krmiv a v roce 2010 jsme v tomto trendu pokračovali. V pololetí 2010 jsme tedy z důvodu přicházejících legislativních změn zařadili téma měsíce, které se velmi podrobně zabývalo označováním krmiv a přineslo první informace o katalogu krmiv. V poslední aktualizaci portálu najdete informace o nejnovějším vývoji tohoto katalogu. K označování krmiv se pro aktuálnost a závažnost znovu vrátíme.
Přes 110 000 přístupů na portál BK od roku 2009 potvrzuje nejenom to, že existence portálu www.bezpecna-krmiva.cz je opodstatněná, ale frekvence přístupů se rovněž stává závazkem na další období.
Portál Bezpečná krmiva je koncipován jako projekt, který má reagovat na potřeby nejenom provozovatelů krmivářských podniků, ale všech uživatelů krmiv. Z uvedeného důvodu uvítáme jakékoliv podněty, návrhy či připomínky, které povedou ke zlepšování obsahu i rozsahu portálu.

 

Klíčové informace

– Úřad pro potraviny Ministerstva zemědělství provozuje od roku 2002 Informační centrum bezpečnosti potravin (ICBP). Mezi informační zdroje ICBP patří rovněž portál Bezpečná krmiva.
– Jeho účelem je bezplatné poskytnutí nezbytných legislativních podkladů a informací o platné právní úpravě pro všechny provozovatele krmivářských podniků – tedy jak pro prvovýrobce a výrobce krmiv, tak pro ty, kteří uvádějí krmiva na trh (včetně jejich dovozu). 
– Portál poskytuje rovněž bezplatnou možnost řešení praktických problémů formou dotazů a odpovědí
.

 

Prof. Ing. Ladislav Zeman, CSc.
Mendelova univerzita v Brně
Ústav výživy zvířat a pícninářství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down