18.10.2007 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bílá a šedá plíseň na sýru Cottage

Kruhová ložiska šedé nebo bílé plísně mohou vyskytnout na některých měkkých výrobcích, například čerstvém sýru, jako tomu bylo v poslední době u dovezeného sýra typu Cottage. Tento případ je v současné době v šetření. Zatím vše nasvědčuje, že šlo o nedodržení skladovacích podmínek. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

 Pokud spotřebitel zjistí v koupeném produktu šedou nebo bílou plíseň, neměl by ho konzumovat, varuje Duben. . Výrobek může obsahovat jedovaté produkty plísně – aflatoxiny. Seškrábnutí nestačí, plíseň prorůstá mnohem dál, než je pouhým okem vidět a toxiny (jedy) prostupují do celého výrobku. Takový výrobek je podle Dubna vhodné vrátit prodejci a v rámci reklamačního řádu požadovat vrácení peněz nebo požadovat výrobek nový. Popřípadě kontaktovat místně příslušnou krajskou (nebo Městskou veterinární správu v Praze), aby provedla šetření a zjistila, kde došlo k pochybení.
Při výrobě plísňových sýrů je důležité, aby byly zachovány a pečlivě dodržovány zásady správné hygienické praxe, aby se nemohly v sýrech anebo na jejich povrchu vyvinout plísně nežádoucí, které by mohly být člověku potenciálně nebezpečné, varuje Duben. Takový případ nastává opravdu výjimečně a výrobky nesmějí být uvolněny do prodeje.
Jiná věc je otázka nadlimitního obsahu baktérií, například baktérií Listeria monocytogenes. „Díky vyšší frekvenci vyšetřování výrobků se s takovými zjištěními se v poslední době setkáváme rovněž poradicky,“ uklidňuje Duben. Výrobci produktů s vyšším rizikem možného výskytu listerií (některé druhy sýrů apod.) své výrobky uvolňují až poté, co mají výsledky laboratorního vyšetření dané šarže. Proto je riziko uvolnění závadného výrobku minimální. Mluvčí uvedl, že sporadický výskyt listerií se zaznamenává u výrobků druhotných, kdy se například sýr použije k další výrobě a nejsou dodrženy hygienické zásady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down