18.06.2009 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bílá kniha českých vědců

Již 14 let se ve světě běžně používají geneticky modifikované plodiny. Jen v Evropské unii naráží jejich využití a pěstování na řadu překážek. K jejich odstranění chtějí přispět i čeští vědci, kteří v uplynulých dnech zveřejnili Bílou knihu geneticky modifikovaných plodin.

Čeští odborníci v této publikaci přinášejí informace o výsledcích svých dlouholetých výzkumů v uvedené oblasti. Tímto krokem, který udělali během právě končícího českého předsednictví, reagovali na výzvu Evropské komise k vytvoření nových pravidel pro hodnocení geneticky modifikovaných (GM) plodin do roku 2010. Vadí jim, že současná legislativa z této oblasti není založená na vědeckém podkladě. Při hodnocení GM plodin se nesleduje jejich přínos, ale pouze riziko, které se přitom nesrovnává s nebezpečími plynoucími z běžných odrůd pěstovaných s použitím pesticidů. Čeští vědci zdůrazňují, že právě zavedením GM plodin se odstraňují nebo zmírňují některá rizika běžné agrotechniky. Upozorňují, že odpůrci moderních biotechnologických metod straší mimo jiné i nebezpečím snížení biologické rozmanitosti. Tu však právě výrazně omezují některé běžně aplikované herbicidy. Legislativa EU je, jak konstatují, založena převážně na předsudcích a politických kalkulech. GM plodiny podléhají podobně přísné regulaci jako omamné látky, výbušiny či jedy. To vysílá veřejnosti signál, že představují porovnatelný stupeň nebezpečí pro lidi, zvířata i životní prostředí. Spolu s šířenými neověřenými informacemi se díky tomu podařilo ve velké části evropské veřejnosti vzbudit obavy a odpor vůči novým biotechologiím.
Přístup unie ke GM plodinám omezuje evropské zemědělce, snižuje jejich konkurenceschopnost na globálním trhu a naopak vzhledem k metodám používaným v konvenčním zemědělství ohrožuje životní prostředí. Příkladem je i loňský zákaz pěstování Bt kukuřice odolné proti zavíječi ve Francii, v jehož důsledku zemědělci navíc použili osm tisíc litrů insekticidů a spálili 30 tisíc litrů nafty. Z ekonomického hlediska zaostává Evropská unie svým odmítáním GM plodin nejen za USA, ale i za Jižní Amerikou a dnes také za Čínou a Indií. A nejde jen o vlastní zemědělství. Jedním z důvodů, proč vyšla bílá kniho je podle Jaroslava Drobníka z Univerzity Karlovy i obrana vědy. Evropská legislativa a celková atmosféra ji podle něj potlačuje a nutí výzkum a mladé vědce k odchodu z unie.
Klíčové body bílé knihy • Politická rozhodnutí o GM plodinách by neměla být v rozporu s vědeckým poznáním.
• Odrůdy by se měly posuzovat podle vlastností ne podle metody šlechtění.
• Princip předběžné opatrnosti by mělo nahradit hodnocení rizik a přínosů každé zemědělské technologie.
• Pokud mohou členské státy zakázat technologii, která je v EU povolená, měly by mít možnost použít i v takovou, kterou unie nedovoluje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down