Biodožínky v Plzni s produkty bio

Druhý ročník Biodožínek v Plzni bude letos oslavou ekologického zemědělství a jeho produktů. Představí se na nich desítky pěstitelů, výrobců, prodejců, které vyrábí nebo obchodují s biopotravinami i dalšími produkty v biokvalitě, sdělil Tomáš Popp z občanského sdružení ENVIC. Plzeňské Biodožínky jsou součástí kampaně Měsíc biopotravin.

Biodožínky budou i oslavou obchodu Fair Trade, protože ten již k biopotravinám neodmyslitelně patří a oba koncepty se vhodně doplňují. „Fairový obchod není výhodný jen pro pěstitele či zpracovatele z méně rozvinutých zemí, ale i pro spotřebitele v z ekonomicky rozvinutějších zemí. Spotřebitelé nákupem produktů s označením fair trade získávají vysoce kvalitní výrobek, za který platí odpovídající cenu a ještě pomáhají“, vysvětlila Anna Šperlová z organizace Fair Life.Biodožínky v Plzni pořádají občanské sdružení Fair Life a občanské sdružení ENVIC ve spolupráci s Excellent Plzeň a pivovarem Purkmistr. Finančně je podpořil Nadační fond Zelený poklad v rámci projektu Nebojte se biopotravin a Ministerstvo životního prostředí ČR v rámci grantového řízení.
Návštěvnici si budou moci bioprodukty (zeleninu, pečivo, masné i mléčné výrobky) koupit i ochutnat. Své výrobky nabídne v Plzni třicet prodejců. „Návštěvníci se mohou těšit například na vynikající výrobky z farmy Sasov (biouherák, biošunka, kančí biolovečák a jiné), maso z ekologických chovů v Plzeňském kraji, nebo na kozí sýry z farmy Belina či horského statku Abertamy, zeleninu z farmy Biozahrada, přírodní kosmetiku, oblečení z biobavlny, skvělou fair trade kávu, čokoládu a další produkty z tohoto etického obchodu“, vypočítává Šperlová.
Na místě uvidí také kuchařskou show na téma vaříme z biopotravin. Připraveny budou i besedy o ekologickém zemědělství, biopotravinách nebo Fair Trade produktech. Ty bude možné na místě koupit i ochutnat. Pro děti budou připraveny ekovýchovné aktivity i soutěže.
Přestože 92 % českých spotřebitelů biopotraviny zná, je velmi účinné je s ekologickou produkcí seznamovat prostřednictvím trhů, exkurzí, besed s farmáři, ochutnávkami a dalšími prakticky orientovanými prostředky. „Spotřebitelé by měli mít co nejvíce možností se o kvalitě biopotravin přesvědčit na vlastní oči i chuťové pohárky. K tomu jsou akce typu biojarmarků či právě Biodožínek ideální“ dodává Popp. Poptávka po biopotravinách a fair trade produktech ani v ekonomicky složité době výrazně neklesá. Kvalita zřejmě vítězí nad kvantitou.
Biodožínky v Plzni se letos uskuteční v neděli 5. září 2010 v areálu pivovaru Purkmistr.
Více informací o akci najdete na www.envic-sdruzeni.cz/biodozinky a www.explzen.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *