Biologické zbraně jsou velmi zákeřné a nebezpečné. Vyrobit je ale není ani trochu jednoduché, přestože se to na první pohled může tak zdát. Biologický materiál pro jejich výrobu, tedy takový, který je opravdu nebezpečný, se nedá snadno získat. Jde především o bacily sněti slezinné a bacily botulinu.
Zcela absurdní by byla představa, že by si někdo nakupoval zárodky z veterinárních pracovišť, tedy z laboratoří státních veterinárních ústavů, popřípadě Výzkumného ústavu veterinárního lékařství či Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv.
Pakliže by se objevil zájemce, tak po předběžné konzultaci nastupuje obvyklá praxe, kdy jako v případě všech nebezpečných látek, musí jít o oficiální objednávku, záruky, potvrzení o účelu a následné potvrzení o příjmu. To ale není nic neobvyklého.
Sněť slezinná i botulismus jsou nemoci, se kterými u nás nejsou problémy, zato však v zemích z hlediska potenciálního terorismu nebezpečných jsou zcela obvyklé. Takže tam není problém Bacillus anthracis či Clostridium botulinum izolovat z uhynulých zvířat. V případě antraxu – sněti slezinné, je ale nutné z izolovaného kmene vyklónovat takový kmen, který by byl rezistentní vůči antibiotikům, a to už vyžaduje velkou laboratorní práci. Těmito činnostmi se však Státní veterinární správa ani veterinární laboratoře v její působnosti nezabývají.
V národní referenční laboratoři pro antrax ve Státním veterinárním ústavu v Hradci Králové, ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně a Státním veterinárním ústavu v Praze jsou uchovávány zoopatogenní mikroorganismy, jmenovitě Bacillus antracis, ovšem pro účely diagnostické a za přísných bezpečnostních opatření (bezpečné uložení, několikeré uzamčení, pověřené osoby, evidence). Tato bezpečnostní opatření v poslední době kontrolovali pracovníci Krizového centra Státní veterinární správy. Kontrolovali pochopitelně plnění všech předpisů pro zacházení s jedy a jinými nebezpečnými látkami a žádné závady neshledali.
V souvislosti se současnou světovou situací znovu Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, připomněl ředitelům všech okresních veterinárních správ důležitost tohoto bezpečnostního režimu.
Ještě zřejmě stojí za připomínku, že bakteriální kmen pro vakcinu proti sněti, kterou má k dispozici podnik Bioveta Ivanovice je akapsulární, tj. nepatogenní. Jde o kmen Sterne F42, který byl dovezen v loňském roce ze zahraničí.
Josef Holešovský je přesvědčen, že uvažovat o možnosti nákupu nějakých člověku i zvířatům nebezpečných látek z pracovišť Státní veterinární správy je přinejmenším iluzorní.
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz