22.11.2002 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biomasa je vhodnou alternativou

V konferenčním sále Krajského úřadu kraje Vysočina proběhla ve čtvrtek 21. listopadu již třetí celodenní Konference o obnovitelných zdrojích energie Vysočiny, pořádaná Krajskou energetickou agenturou Vysočiny (KEA) ve spolupráci s krajem Vysočina. Zúčastnili se jí kromě jiných významných hostů také zástupci hejtmana kraje Vysočina Miloš Vystrčil a Marie Černá.

Na programu konference byla zajímavá témata jako například Obnovitelné zdroje energie a jejich význam pro životní prostředí a vztah k regionu, Vnímání obnovitelných zdrojů energie v zahraničí, CZT na biomasu v Bystřici nad Pernštejnem a další. Přednášející se shodli, že Vysočina je svými podmínkami velmi vhodná pro širší využití biomasy. „V České republice se velmi málo využívají obnovitelné zdroje energie, maximálně tak ze dvou procent z celkového objemu. Ve vyspělých státech a zejména v severských zemích je to od 12 až do 20 procent, i více,“ řekl ředitel KEA Zbyněk Bouda. Podle jeho slov se v současné době připravuje na Vysočině v rámci privátní sféry několik projektů pro využití vodní a větrné energie a začínají se rozpracovávat některé nové záměry obcí na využití biomasy. „Biomasa je velmi vhodnou alternativou, ale nejprve o tom musíme přesvědčit občany. Na Vysočině jí máme obrovské zásoby a její využívání by znamenalo vytvoření pracovní příležitosti v daném místě a navíc by zisk z vyprodukované energie zůstával v obci. Nedávno jsem byla pozvána na otevření kotelny na biomasu v Horní Cerekvi. Na kotelnu jsou tam napojeny nejenom obecní objekty a bytovky, ale i rodinné domky. Zapojení alternativních zdrojů musí nejprve předcházet zlom v myšlení lidí,“ řekla Marie Černá.
V prostorách konference byly nainstalovány ukázky zařízení využívající obnovitelné zdroje energie, k dispozici bylo mnoho informačních materiálů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down