Bioodpad na břeclavském sídlišti pomohou likvidovat slepice

Netradiční nástroj na likvidaci bioodpadu mají nově k dispozici obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické. Před zdejší základní školou nově stojí zařízení, které jeho autor Radek Staňka ze společnosti Moje odpady nazývá biotejner. Autor jej představil veřejnosti i novinářům.

"Vychází to vlastně z tradičního venkovského modelu, kdy se na kompost vyhazují zbytky z kuchyně, tedy bioodpad a slepice si na tom kompostu vyhrabávají potravu," popsal základ nápadu Staňka. Zařízení na Valtické se skládá ze dvou částí. Tou první je kontejner na bioodpad propojený s voliérou pro slepice, které k odpadu mají přístup. "Není to jen tak, že by pouze slepice profitovaly z potravy v kontejneru, ale zároveň tím, že v něm hrabou, urychlují kompostování zbytků," doplnil Staňka. Voliéru obývají tři slípky, které v ní mají k dispozici klidné zákoutí pro snášení vajíček i uzavřenou část, která je ochrání před nepřízní počasí. Péči o slepice převezmou žáci ze základní školy Valtická.
"Jsme domluveni s paní ředitelkou, že se budou třídy v péči o slepice střídat. Budou tak mít šanci slepice poznat víc, než jen na obrázku v knížce," řekl autor nápadu. Voliéra pro slepice i kontejner jsou pro kolemjdoucí volně přístupné. Na bezpečí zvířat dohlíží kamera.
Kontejner má objem dva kubíky a při intenzivním využívání přibližně stovkou lidí by se měl zaplnit přibližně za rok. Po roce by asi dvě třetiny v něm měl tvořit kompost, poslední třetina bude zatím nerozložený odpad. "Samozřejmě vůbec netušíme, kolik lidí bude biotejner používat. Může se stát, že se zaplní už za měsíc. V takovém případě je možné jej normálně vyvézt," uvedl Radek Staňka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down