19.02.2008 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biopaliva bez spotřební daně

Od roku 2009 mají být čistá biopaliva a jejich vysokoobjemové směsi zcela osvobozeny od spotřební daně. Počítá s tím víceletý program uplatnění biopaliv v dopravě, který by měla na nejbližším zasedání projednat vláda. Daňové zvýhodnění má zvýšit poptávku po biopalivech, aby země byla schopna splnit cíle EU.

Jak informoval náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták, program počítá s podporou základních biopaliv, která jsou u nás nyní využívána. Jde zejména o metylester řepkového oleje (MEŘO) a bioetanol. Obě paliva jsou nyní v malém množství povinně přimíchávána do konvenčních paliv, v tomto případě se ale s osvobozením nepočítá.
Nulová sazba daně by se týkala pouze paliv s vyšším obsahem biosložky. Ve světě jsou nejběžnější paliva E85 či E95 s podílem bioetanolu ve výši 85, respektive 95 procent, nafta s 30procentním podílem biosložky a rovněž čisté MEŘO. "Po nutném doplnění evropské legislativy bychom rádi rovněž umožnili využívání rostlinného oleje jako paliva," uvedl Kuták s tím, že bez daňového osvobození by se vysokoprocentní biopaliva do běžného užívání nedostala. Podpora by podle Kutáka však mohla být pouze přechodná do té doby, než si vysokoprocentní biopaliva získají mezi spotřebiteli oblibu. V současnosti je Od spotřební daně je nyní osvobozen například stlačený zemní plyn, který je mnohými odborníky považován za ekologické palivo. U nás je nicméně i kvůli nízkému počtu plnících stanic málo rozšířen.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down