Obor bioplynu má již v Česku za sebou úspěšnou historii. Přesto ještě neukázal všechny trumfy a má co nabídnout i moderní energetice budoucnosti. Především jde o produkci biometanu. Jeho dotační podpora by měla (nejen) zemědělce motivovat k výstavbě nových zdrojů, ale také ke konverzi stávajících bioplynových stanic. Rozvoj by se ale měl soustředit i na čistý bioplyn pro lokální kogenerační výrobu elektřiny a tepla. A v neposlední řadě mohou být bioplynové stanice (BPS) významným prvkem pro flexibilitu sítě.
Evropská unie, v programových balíčcích, které se rozpadají do konkrétních nařízeních ukazuje, že s bioplynem do budoucna stále počítá a jeho potenciál má strmě vzrůstající tendenci. Jde především o aktivitu RePowerEU, která definuje ambiciózní tempo rozvoje na 35 miliard m3 biometanu v roce 2030 a více jak 110 miliard v roce 2040. Cíl je uváděn jako objem biometanu pro jednoznačné určení množství energie, ale je nutné si jej představit jako celkový objem bioplynu právě s takovým obsahem metanu.
Důležitou úlohou pro biometan je přímá náhrada zemního plynu. Nárůst objemu biometanu v potrubí se zemním plynem by měl odpovídat rozvoji plynových zdrojů nahrazujících uhlí v teplárenství, ve špičkovacích zdrojích elektřiny a jako čisté palivo pro dekarbonizaci průmyslu.
Nejnovější Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise tento směr potvrzuje a mimo jiné umožňuje rychlejší procesy při výstavbě a uvádění do provozu.
Postoj ČR spočívající v odkládání EU ETS II a zpochybňování Green Dealu oslabuje tržní principy podpory biometanu a nelze se tedy divit pouze pozvolnému tempu výstavby nových instalací. Změna by však mohla nastat spuštěním aukcí na biometan, které se nově ukotvily do zákona o podporovaných zdrojích díky balíčku LEX OZE III. Spuštění aukcí se očekává ve druhém kvartálu roku 2026.
Pro moderní energetiku Česka jsou však jako čisté zdroje potřebné jak biometan, tak elektřina a teplo z kogeneračních jednotek BPS pro spotřebu přímo v místě výroby. Další rozvoj by se tedy měl soustředit i na zvyšování produkce bioplynu jako takového. K tomu zde máme k dispozici zatím dostatečný potenciál vstupních surovin v komunálních odpadech, vedlejších produktech živočišné výroby a zejména v udržitelně pěstované zemědělské biomase.
Podpora biometanu by měla motivovat k výstavbě nových zdrojů, ale i ke konverzi stávajících BPS. Kogenerační jednotky uvolněné z nonstop služby 24/7 budou připraveny k poskytování flexibilního výkonu. Právě flexibilita je budoucnost pro ty BPS, které na konverzi do biometanu nejsou technicky vhodné anebo využívají vysoký podíl vyrobeného tepla.
V rámci projednávání zákona LEX Plyn byl v této souvislosti poslancům předložen i zajímavý pozměňovací návrh, který upravoval podmínky provozní podpory BPS tak, aby byla poskytována jen v pásmech s vysokou cenou elektřiny. I když návrh nebyl přijat, je zřejmé, že v budoucnu bude flexibilní výkon z bioplynu důležitým nástrojem pro pokrytí vysoké poptávky po elektřině v období, kdy je nižší dodávka ze fotovoltaických (FV) i větrných elektráren. Pro energetiku je proto výhodné nasměrovat výkon BPS mimo výrobní diagram zejména FV elektráren, tím přes den uvolnit místo v síti pro levnější elektřinu z bioplynu, a naopak se moci spolehnout na dodávku v čase špiček. Flexibilitu ještě umocní akumulační systémy Power-to-Gas, které jsou jako stvořené právě pro spojení s bioplynovými stanicemi.
JiT (Zdroj: Adam Moravec, CZ Biom)
Pozvánka: Konference Bioplyn a biometan – výzvy a příležitosti
Konference je určena zejména stávajícím provozovatelům zemědělských bioplynových stanic, kterým končí provozní podpora a musí tak řešit otázku další budoucnosti. Program však nabídne informace i novým investorům do bioplynu či biometanu a také organizacím, zejména obcím a městům, pro něž může být místní bioplynová stanice odbytištěm pro komunální bioodpad a případně i zdrojem levnějšího tepla z kogenerační jednotky. Termín: 17/6/2025, Místo: Praha, hotel Olympik (a online), Pořadatel: VIDA Conference
Foto: Služby výkonové rovnováhy sítě (flexibilita) jsou šancí i pro ty BPS, které na konverzi do biometanu nejsou technicky vhodné nebo využívají vysoký podíl vyrobeného tepla. Foto JiT *