12.10.2012 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioplynová stanice je dobrá investice

V květnu tohoto roku byl parlamentem ČR schválen zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie, který od roku 2013 mění i způsob dotační podpory pro bioplynové stanice. Rozvoj jednotlivých OZE bude navíc regulován Národním akčním plánem pro OZE (NAP).

Podle MPO ČR je nový zákon nutný hlavně proto, aby se snížily vysoké náklady daňových poplatníků na OZE. Podle Energetického regulačního úřadu ČR (ERÚ) by však v budoucnu mohl znamenat pro ekonomiku stejnou zátěž, jakou jsou v současnosti fotovoltaické elektrárny. Podle oborových asociací zákon de facto znamená začátek konce podpory OZE v ČR.
Nový zákon vyvolal obavy investorů, že stavět a provozovat bioplynovou stanici již nebude výhodné. Podle CZ Biom – Českého sdružení pro biomasu, se investice především do zemědělské BPS vyplatí i v roce 2013.

Proč nový zákon
 
Hlavním důvodem předložení nového zákona je to, že zákon
č. 180/2005, Sb. (energetický zákon) již nebyl plně kompatibilní s novou evropskou směrnicí. Dalším důvodem byl jistě i zcela nepřiměřený fotovoltaický boom a v jeho důsledku skokové navýšení cen elektřiny. Stalo se tak hlavně z důvodu laxního přístupu parlamentu a úřednické vlády Jana Fišera v roce 2009. Za toto fatální zaváhání politiků a úředníků teď budou všichni spotřebitelé elektřiny ještě mnoho let platit desítky miliard korun ročně.
Pokud hodnotíme možnosti vlády řídit a regulovat obor OZE, je nový zákon lepší než ten původní. Umožňuje totiž ERÚ pružněji regulovat výkupní ceny elektřiny, když dojde ke skokovému snížení investičních či provozních nákladů. Rozvoj jednotlivých oborů OZE bude navíc regulován tzv. Národním akčním plánem pro OZE (NAP). Pokud některý obor poroste rychleji, než je uvedeno v NAP, bude pro další roky jeho podpora omezena.

Jaké jsou změny
 
Nejprve je třeba zmínit to, co se oproti současným podmínkám nemění: Nový zákon stanoví pro obnovitelné zdroje 15letou návratnost a zachování výše podpory po dobu životnosti BPS (dosud uvažována na 20 let).
Hlavní změna je ve způsobu vyplácení podpory a jejím výpočtu. BPS uvedené do provozu po konci roku 2012 budou povinně využívat tzv. hodinové zelené bonusy, které bude vyplácet operátor trhu (OTE). Stanovení hodinového zeleného bonusu bude automaticky navázáno na cenu silové elektřiny stanovenou na tzv. denním trhu s elektřinou, který spravuje Pražská energetická burza. Postup bude následující: ERÚ stanoví výkupní cenu např. pro BPS uvedené do provozu v roce 2013 a hodinový zelený bonus bude pro každou hodinu stanoven výpočtem: Hodinový zelený bonus = výkupní cena – cena silové elektřina na denním trhu pro konkrétní hodinu.
Provozovatel bioplynové stanice tedy v součtu každou hodinu dostane „výkupní cenu“, ale od dvou subjektů: obchodník nebo povinně vykupující zaplatí za silovou elektřinu podle ceny na burze a OTE vyplatí zelený hodinový bonus.

Z pohledu investora 
První verze zákona, kterou předložilo do poslanecké sněmovny ministerstvo průmyslu a obchodu, byla šitá na míru jen velkým investorům a státním či nadnárodním firmám. Díky aktivní komunikaci a spolupráci asociací obnovitelných zdrojů energie s parlamentním výborem pro životní prostředí a také s řadou senátorů. Senát nakonec významně přispěl k jeho úpravám, takže jej lze ve schválené podobě hodnotit stupněm „dobře“. Základní jistoty i pro menší investory jsou v něm zachovány, byť jsou schovány ve složité spleti paragrafů. Pro investora jsou důležité zejména tyto informace:
– Změna dotačních pravidel podle zákona č. 165/2012, Sb., se dotkne pouze BPS uvedených do provozu v roce 2013 a později.
– Provozovatel bioplynové stanice bude povinen využívat systém tzv. hodinových zelených bonusů.
– Jistota příjmů zůstává celkem zachována, zákon totiž garantuje, že součet cen hodinového zeleného bonusu a tržní ceny bude roven výkupní ceně.
– Pro výstavbu bioplynové stanice bude nutné získat autorizaci od MPO ČR.
– Rozvoj celého oboru OZE je omezen Národním akčním plánem pro obnovitelné zdroje, který počítá s ročním nárůstem výkonu asi 30 MW ročně, což je výstavba asi
45 bioplynových stanic.
Z toho plyne závěr, že nový zákon poskytuje dostatečné jistoty pro bezpečnou investici do bioplynové stanice minimálně i v příštím roce.

 

Klíčové informace

– Zákon o podporovaných zdrojích energie mění i způsob dotační podpory pro bioplynové stanice.
– Nová legislativa ale rámcově poskytuje dostatečné jistoty pro bezpečnou investici minimálně i v příštím roce

 

Ing. Jan Habart

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down