29.09.2002 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biopotravinou roku je mošt z Hostětína

Jablečný biomošt vyráběný občanským sdružením Tradice Bílých Karpat z Hostětína se stal Českou biopotravinou roku 2002. Komise ocenila, že jde o výrobek vysoké nutriční kvality, nabízený v celé České republice, který se nijak chemicky neupravuje. Navíc se prodává ve vratných skleněných lahvích s nápaditou etiketou. Roli hrálo i to, že se občanské sdružení svými aktivitami snaží uchovávat tradiční odrůdy jablek v Bílých Karpatech.

V prvním ročníku soutěže se hodnotilo 18 přihlášených biopotravin od devíti producentů. Čestné ceny získaly společnosti PRO-BIO s. r. o. Staré Město pod Sněžníkem za novou řadu výrobků Bio Harmonie, Pekárny KaK spol. s. r. o. za biopečivo a biotěstoviny a Farma Pollau rodiny Abrlových z Pavlova za paletu biokoření.
Zástupci producentů převzali ocenění na Dni ekologického zemědělství v rámci veletrhu zdravého životního stylu Harmonie. Jeho součástí byla i prodejní expozice, nabízející většinu bioprodukce, kterou lze u nás koupit. „Převzali jsme do prodejny 628 položek, z toho asi 400 z domácí produkce. Je tam ovoce a zelenina, mléčné výrobky, vína, koření, ovoce a další produkty,“ uvedl Jiří Urban ze svazu ekologických zemědělců PRO –BIO.
Ekologické zemědělství se v České republice stále rozšiřuje. „Zatímco v roce 1990 se kontrolovaná výměra ekologicky obhospodařované půdy pohybovala kolem 480 hektarů, letos se blíží 230 tisícům hektarů,“ konstatoval ředitel odboru strukturální politiky, ekologie a koordinace platebních agentur MZe Martin Fantyš.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down