Vzorky surovin produkovaných v ekologických systémech obsahují více vitamínů, antioxidantů či nenasycených mastných kyselin, jež jsou pro lidský organismus prospěšné. Vyplývá to z výsledků výzkumného projektu QLIF, na němž v letech 2004 až 2009 pracovalo 31 evropských výzkumných středisek, společností a univerzit. Jejich testy v biopotravinách dále prokázaly nižší obsah nebezpečných těžkých kovů, mykotoxinů, pesticidů či glykoalkaloidů, obsažených v mléce. Odborníci na ekologické zemědělství tak popřeli letní studii britských vědců, podle nichž nejsou biopotraviny zdravější než normálně vyráběné potraviny vyráběné ze surovin produkovaných konvenčním zemědělstvím. Podle britských vědců z londýnské školy hygieny a tropické medicíny ale neexistují důkazy o tom, že by biostrava přinášela zvláštní zdravotní výhody.
Vedoucí projektu QLIF, profesor Carlo Leifert z Univerzity v britském Newcastle se domnívá, že intenzivní konvenční zemědělství není trvale udržitelné. Používá se při něm veliké množství pesticidů, hnojiv a látek regulujících růst plodin. Zásoby nerostů používaných k výrobě hnojiv a nafty potřebné pro pohon zemědělských strojů jsou navíc omezené.
Počet ekologických zemědělců se zvyšuje také v České republice. Podle údajů ministerstva zemdělství jich bylo ke konci letošního prvního pololetí 2586, zatímco ke stejnému datu loňského roku ekologicky hospodařilo 1766 zemědělců. Rovněž se zvýšila výměra jimi obhospodařované půdy, vzrostl i počet výrobců biopotravin ze 375 na 429. Podle pravidel ekologického farmaření se v ČR ke konci letošního června hospodařilo na 391 965 hektarech, což je 9,22 procenta z celkové rozlohy zemědělské půdy v zemi, téměř o 1,5 procentního bodu více než před rokem.
Stoupá i zájem o biopotraviny. Čeští spotřebitelé za ně loni utratili 1,8 miliardy korun. Meziroční růst trhu s biopotravinami v roce byl 70 procent, vloni zpomalil na 40 procent. Podle odborníků zpomalení způsobila hospodářská krize. Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin je v ČR stále malý. Loni se na ní biopotraviny podílely z 0,75 procenta.