17.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biozemědělství se rozšiřuje

Ekologické zemědělství chápe Evropská unie jako cestu k trvale udržitelnému rozvoji. Před třemi lety vyzvala Rada ministrů zemědělství EU ke zpracování unijního akčního plánu k podpoře tohoto směru výroby. O rok později doporučila Evropská komise členským státům, aby zpracovaly své národní programy. Letos v červnu přijala unijní akční plán (Zemědělec č. 26/2004), zahrnující jedenadvacet konkrétních kroků, které mají podpořit pokračující rozvoj ekologického zemědělství.

Česká republika připravila akční plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2010 ještě před svým připojením k Evropské unii. Vláda tento dokument vzala na vědomí letos v březnu a uložila ministru zemědělství ve spolupráci s ministrem životního prostředí vypracovat konečné znění.
Ekofarmy v tuzemsku obhospodařují bezmála šest procent z celkové výměry zemědělského půdního fondu. Naše země je tak nad průměrem unie. Mezi jednotlivými členy jsou však v rozsahu ekologického zemědělství značné rozdíly. Z přehledu zachycujícím vývoj od roku 1999 do roku 2002 v evropské patnáctce lze vyčíst, že podíl ekologických farem na celkové výměře zemědělské půdy ve většině zemí pozvolna stoupal.
Nejdynamičtější vývoj zaznamenalo ekologické zemědělství v uvedeném období ve Velké Británii, kde podíl vzrostl z 1,2 v roce 1999 za tři roky na 4,2. Tento směr hospodaření se rozšiřoval také v Německu, a to především díky přístupu resortní ministryně Renate Künastové. Z podílu 2,6 procenta v roce 1999 se rozsah ekologického zemědělství u našich sousedů zvýšil do roku 2002 na 4,1 procenta. Počet biofarem se přitom více než zdvojnásobil – ze 7500 v roce 1999 stoupl za tři roky na 15,6 tisíce.
Stejně rychlým tempem se rozvíjel podíl ekologického zemědělství také v Itálii, kde se ze 6,5 procenta na celkové výměře půdy v roce 1999 zvedl na osm procent. Počet italských biofarmářů ovšem téměř stagnoval a pohyboval se kolem 50 tisíc.
Prvenství si s podílem ekozemědělství nad 11 procent udržuje od roku 1999 Rakousko. Počet biofarem tu v jednotlivých letech osciloval v rozmezí 18,3 až 19,7 tisíce, přičemž spíše klesal. Zhruba sedmiprocentní podíl má ekologické zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy v severských zemích – Finsku, Švédsku a Dánsku.
Na pokraji zájmu je ekologický směr u irských zemědělců. Irsko s podílem 0,7 procenta je na nejnižší příčce biožebříčku evropské patnáctky. Málo přívrženců má hospodaření bez chemie, šetrného k životnímu prostředí, zaměřeného na produkci kvalitních a bezpečných potravin také ve Francii, kde byl podíl na výměře zemědělské půdy v roce 2002 pouze 1,7 procenta. Rozsah kolem 2,2 procenta spojuje trojici zemí – Nizozemsko, Portugalsko a Španělsko. Také v těchto státech, stejně jako v Rakousku, se rozměr ekologického zemědělství rok co rok mírně zvyšoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down