24.05.2006 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Blatnou se rozeznělo povzbuzování

Zvuk motoru a hlasité povzbuzování byly slyšet v polovině dubna z areálu Středního odborného učiliště v Blatné při oblastním kole Jízd zručnosti. V této škole se soutěž konala již počtvrté za sebou a opět padl rekord v počtu přihlášených – kategorie zemědělských škol se zúčastnilo 33 žáků z jedenácti škol a učilišť a sedm dospělých z kategorie zemědělská veřejnost.

Po školení soutěžících a poradě rozhodčích soutěž zahájil symbolicky první absolvent učiliště z let 1962 až 1965 Jaroslav Vokurka. Jel malotraktorem s přívěsem. Soutěžní trať se skládala z dvanácti povinných prvků, které musel každý závodník projet v časovém limitu deseti minut.
Soutěžící na pokyn rozhodčího nasedl do traktoru, odbrzdil ruční brzdu a vyjel z prostoru startu, projel pravoúhlou zatáčkou, lávkou levým předním kolem traktoru, osmičkou a přistavil přívěs podélně k rampě. Po odměření vzdálenosti od rampy se opět rozjel, projel slalomem, pravým předním kolem traktoru lávku a zastavil na přesnost. Od tohoto místa zacouval s přívěsem do garáže, projel úvozem a jízdu ukončil v prostoru cíle-startu zastavením předními koly traktoru ve vyznačeném prostoru.

O vítězi rozhodla vteřina
V tomto oblastním kole se bojovalo o další čtyři postupová místa do celorepublikového finále. Nejlépe si s tratí poradil Luboš Kolka z VOŠ a SOŠ Březnice, který projel trať za 3:43 min, získal šest trestných bodů a celkový čas měl 4:43 min. Jen o vteřinu pomalejší byl Miroslav Jedlička ze SOU Blatné s časem jízdy 3:44 min, shodně s šesti trestnými body a celkovým časem 4:44 min. Třetí místo obsadil Tomáš Nejedlý ze SŠ zemědělské a potravinářské Klatovy s celkovým časem 4:55 min (čas jízdy 3:55 min, šest trestných bodů) a čtvrté Miroslav Zámečník ze SOU zemědělské a služeb Dačice s výsledkem 5:23 min (3:23, 12).
V kategorii zemědělská veřejnost soutěžili učitelé, kteří doprovázeli své žáky na soutěž. Nejlepšího času dosáhl Jan Doležal ze S0Š veterinární a zemědělská České Budějovice (celkový čas 5:00 min, čas jízdy 4:00 min, šest trestných bodů). Na druhé příčce se umístil Petr Braun z místního SOU Blatná (7:15, 3:15, 24) a třetí skončil Jan Matějka ze SOŠ a SOU Sušice (7:33, 3:33, 24).

Zajímavosti z učiliště
O dalších aktivitách na SOU Blatná jsme si povídali s ředitelem školy Ing. Václavem Knížetem. Kromě Jízd zručnosti se učiliště zapojuje i do soutěže Automechanik junior, jehož vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT) ve spolupráci se Svazem prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky (SAČR).
Soutěže se letos zúčastnili žáci z osmi škol, které vyučují v Jihočeském kraji automechaniky a dva nejlepší měli možnost postoupit do celostátního kola. K velké radosti místních se stal druhým postupujícím student SOU Blatná Pavel Němeček. V další soutěži, regionálním kole Opravář zemědělských strojů, obsadili žáci z Blatné Ivo Krůta a Michal Matašovský třetí a sedmé místo.
Za zmínku stojí i zapojení do pilotního projektu s názvem Kvalita 1, který má za úkol srovnat úrovně škol a vytvořit novu závěrečnou zkoušku pro obor Opravář. Do tohoto projektu je zapojeno celkem pět učilišť v republice – Blatná, Strašecí, Cheb, Chvaletice a Podbořany. Zkouška se skládá ze tří částí. První bude písemný čtyřhodinový test, ve kterém budou studenti vybírat ze tří odpovědí na sto otázek. Druhou částí je praktické dvoudenní cvičení, složené z vysoustružení zámečnického výrobku a šesti opravárenských úkolů a poslední částí jsou ústní zkoušky z odborných otázek doplněné otázkami z úvodu do světa práce.

Modré traktory v Jižních Čechách
Na zdárném průběhu soutěže se podílela i řada sponzorů: Blatenská ryba, s. r. o., Jatky Blatná Kouba a Maso-uzeniny Jan Janota. Hlavním sponzorem se stala firma Garnea, a. s., která se zabývá servisem a prodejem zemědělské a stavební techniky. Je importérem postřikovačů Tecnoma, výhradním zástupcem firmy New Holland pro jihočeský region a autorizovaným prodejcem zemědělské techniky firem Kuhn a Agrostroj Pelhřimov.
Ve stavební sféře se specializuje na prodej stavební techniky značky New Holland. Neoddiskutovatelnou výhodou zemědělské a stavební techniky těchto značek je jejich příznivá cena při zachování vysoké kvality, mimořádného komfortu a špičkových provozních parametrů. Nabízený sortiment je volen tak, aby odpovídal nejrůznějším potřebám zemědělských podniků a požadavkům podniků zabývajícími se stavebnictvím.
K činnosti firmy patří také dodávka chemických přípravků pro zemědělské a lesní závody a rovněž distribuce a prodej všech druhů ložisek pro zemědělské a průmyslové využití.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down