Blížící se obleva může ničit střechy a zvýšit průtoky řek

Prognózy Českého hydrometeorologického ústavu – rychlé oteplení až na šest stupňů Celsia, dešťové přeháňky a noční teploty jen na nule – znepokojují hejtmana kraje Vysočina Miloše Vystrčila. Jeho obavy jsou podloženy rostoucím počtem mimořádných událostí, jejichž příčinou je těžký a namrzlý sníh, který si v regionu vyžádal v posledních dnech i jeden lidský život a materiální škody.

S ohledem na předpověď počasí pro území kraje Vysočina je možné očekávat následující vývoj. V důsledku dešťových srážek dojde ke ztěžknutí sněhové pokrývky, což by mohlo vést ke zvýšení reálného rizika poškození střech s jejich následnou destrukcí. Proto hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil doporučuje další operativní provedení kontrol střešních konstrukcí a pokud možno urychlené sejmutí sněhu ze střech při dodržení nutných bezpečnostních zásad, popřípadě po konzultaci se statikem. „Neodklizený mokrý sníh na střechách je časovanou bombou, a to jak v případě jeho promoknutí a nadměrném zatížení střech, tak i tehdy, když se změní v silnou vrstvu nebezpečného ledu, který může nekontrolovatelně ze střechy kdykoli spadnout,“ varuje Jan Murárik z oddělení pro řešení mimořádných situací Krajského úřadu kraje Vysočina.
V nejbližších dnech se očekává i zvýšení průtoků řek a potoků. Nejvyšší riziko hrozí Vysočině již v pátek a po celý víkend. Největší problémy mohou být způsobeny chodem ledů a lokální tvorbou ledových nápěchů v korytech těchto toků. I přes velké zásoby vody, které jsou vázány ve sněhové pokrývce, se zatím v nejbližším období nepředpokládají v kraji Vysočina rozsáhlé plošné vzestupy hladin ve vodních tocích, které by dosáhly 3. stupně povodňové aktivity, ale lze očekávat spíše místní problémy, kde bude zvyšování hladin spojeno s tvorbou ledových bariér. „V souvislosti s charakterem očekávaného počastí je třeba počítat i s tím, že mokrý těžký sníh bude lámat stromy a vstup do lesů bude možný jen s maximální opatrností,“ zmínil další hrozbu doprovázející změnu teploty Jaroslav Mikyna z krajského odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství.
„Jako předseda Povodňové komise kraje Vysočina doporučuji všem povodňovým orgánům na území kraje, tedy jak povodňovým orgánům obcí, tak obcí s rozšířenou působností, aby v rámci svých územních obvodů urychleně prověřili a aktualizovali systém spojení a dostupné síly a prostředky k řešení možné povodňové situace“, uvedl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *