26.09.2007 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bluetongue se může vyskytnout i u nás

Katarální horečka ovcí neboli bluetongue se může vyskytnout i v České republice, varuje mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Ochranná pásma kvůli výskytu v sousedním Německu totiž zasahují i na území ČR. Je třeba počítat s tím, že infikovaní tiplíci, kteří nemoc přenášejí, od západních hranic přelétnou. V uplynulých dnech byla katarální horečka diagnostikována u skotu i za kanálem La Manche, doplnil.

Mechanismus šíření nemoci je jednoduchý. Onemocnění je pro zvířata velmi nepříjemné, v některých případech končí i smrtí. Ze zvířete na zvíře se nákaza nepřenese, nemoc přenášejí tiplíci, kteří sají krev. Všechna rizika se snaží postihnout veterinární opatření v pásmech dozoru (na území ČR). Smyslem těchto opatření je podle Dubna bránit kontaktu chovaného skotu či ovcí s hmyzem, , který saje krev. Tiplíci jsou aktivní zejména ráno a večer. Proto je vhodné, aby chovatelé nepásli zvířata v této době.
Duben upozornil, že kromě přenosu tiplíky je možné, že se k nám nákaza dostane přes dovezené nemocné, infikované a vnímavé zvíře nebo zvíře v inkubační době. Od něj dále rozšíří nákazu tiplíci. Proto je na místě, aby chovatelé nepřesunovali zvířata z míst, která jsou zahrnuta do pásem bez souhlasu krajské veterinární správy.
Zásadní opatření, která přijaly krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj, Ústecký, Plzeňský a Středočeský kraj jako mimořádná veterinární opatření se týkají všech chovatelů, kteří chovají přežvýkavce v pásmech dozoru. Chovatelům se zakazuje přežvýkavce z těchto pásem přemísťovat. Výjimky z tohoto zákazu mohou být uděleny krajskou veterinární správou na základě písemné žádosti chovatele, kde musí být uveden důvodu, způsob ochrany, popřípadě vyšetření, místo určení a počet zvířat. (Podmínky udělení výjimky jsou uvedeny v rozhodnutí Evropské komise č. 2005/393/ES).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down