04.03.2004 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bobři tyranizují polský venkov

V Polsku se přemnožili bobři. Ničí úrodu na polích, zaplavují louky, kácejí sloupy elektrického vedení. Poprvé od druhé světové války tak byl v zemi povolen jejich odstřel. Na svých internetových stránkách o tom informoval polský deník Metro.

Bobři byli dlouhou dobu nemilosrdně vybíjeni zejména kvůli cenným kožešinám. Lovili se i pro chutné maso, vysoce ceněno bylo bobří sádlo, jako univerzální lék, i pohlavní žlázy. Například v roce 1928 proto žilo v Polsku jen 235 bobrů. Není divu, že se rázem ocitli na seznamu přísně chráněných zvířat. V současné době ale bobří populace v Polsku dosahuje podle odborníků 37.000 kusů. Tak velké množství působí problémy. Ve snaze najít si nová teritoria se totiž zvířata nezdráhají přicházet stále blíže k lidským příbytkům. Jen v loňském roce tak stála ve Svatokřížském vojvodství s centrem v Kielcích náprava bobřích škod 200.000 zlotých, tedy téměř 1,5 milionu korun

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down