13.09.2004 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boj o agrární rozpočet

Bitva o příděl peněz ze státního rozpočtu pro zemědělskou kapitolu se minulé úterý vedla také na mimořádné tripartitě. „Na argumenty, které dokládají oprávněnost našich požadavků, jsme ale nedostali odpověď,“ kritizoval předseda Zemědělského svazu ČR (ZS) Miroslav Jirovský, který na jednání hájil spolu s předsedou Asociace samostatných odborů Bohumírem Dufkem podnikatele v zemědělství.

Za nekorektní označil Jirovský vyjádření ministra financí Bohuslava Sobotky, podle jehož slov se zemědělci podílejí na hrubé domácí produkci asi 1,2 procenty a na zaměstnanosti 2,5 procenty, přitom z Bruselu čerpají více než třetinu peněz. Předseda ZS odmítl hodnocení, že zemědělci rychlým růstem svých cen zvyšují inflaci. „Když vzhledem k dvěma problémovým minulým letům porovnáváme vývoj k roku 2001, tak čtyři měsíce po vstupu do unie nedochází k růstu cen zemědělských výrobců, je-li index 97,7 procenta. Ceny potravin v letošním červenci ke stejnému měsíci v roce 2001 dosahují indexu 99,9 procenta, tedy také neovlivňují inflaci,“ oponuje Jirovský. Konkurenceschopností českých zemědělců pak obhajuje požadavek zvýšit o 2,5 miliardy korun výdaje na přímé platby. „V návrhu rozpočtu je pouze 4,5 miliardy korun, což představuje pouze 17,8procentní dorovnání místo vyjednaných 30 procent. S uvedenými 2,5 miliardy korun bychom se dostali alespoň na letošních 23 procent,“ doplnil. Další dvě miliardy je podle předsedy ZS potřeba přidat do rozpočtu na tržní opatření. „Částka 3,87 miliardy korun je nedostatečná a je nižší než 4,9 miliardy uváděných v materiálech z předvstupních jednání v Kodani,“ porovnal s tím, že tržní opatření je plně financováno z rozpočtu Evropské komise. Podle Jirovského by se ve státním rozpočtu daly najít úspory jinde než v zemědělské kapitole a vidí i rezervy v příjmové části. „V červnu se vybrala o 700 milionů korun vyšší spotřební daň za naftu, jejíž spotřeba se zvýšila o 50 procent, a to je za jediný měsíc,“ uvedl příklad. „Nechápu, proč by v rozpočtu opět měli být postiženi zemědělci. K žádnému obohacení u nich vstupem do Evropské unie nedošlo,“ zdůraznil Jirovský.
Asociace samostatných odborů žádá pro zemědělskou kapitolu dalších deset miliard korun. „Zdá se, že vláda naše zemědělství chce odepsat, a tím občanům žijícím na venkově ještě více snížit životní úroveň,“ uvádí v prohlášení asociace předseda Bohumír Dufek. Vláda podle něj při předvstupních jednáních s EU nebojovala za peníze pro zemědělce z unijního rozpočtu. Místo toho prohlásila, že vyjednala více peněz, které může dát z vlastních zdrojů. „Upozorňovali jsme, že na to nebudou ve státním rozpočtu prostředky,“ připomněl Dufek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down