16.10.2000 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boj o posty v intervenčním fondu

Od 11. srpna existuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). O věcech, které jsou v jeho působnosti, přitom stále rozhoduje Rada Státního fondu tržní regulace. Odkdy má její roli převzít nové prezídium, zákon neukládá. Stanovil však , že v něm zasednou čtyři zástupci nevládních organizací. O konkrétních jménech se rozhoduje právě nyní.

Sněmovní zemědělský výbor, tak jak ho pověřil zákon, vybral nevládní organizace, které budou mít čtyři zástupce v prezídiu SZIF. Za prvovýrobu to jsou Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) a Svaz zemědělských družstev a společností (SZDS). Zpracovatele bude zastupovat Agrární komora ČR (AK) a Potravinářská komora ČR. Než se poslanci dohodli na této čtveřici, padla podle předsedy výboru Jaroslava Palase celá řada jiných návrhů. "Část poslanců odmítala zahrnout Agrární komoru, někteří prosazovali i další organizace," dodal Palas.
Proti účasti Agrární komory vůbec byli pravicoví poslanci, podle nichž měla mít dva zástupce v prezídiu fondu Potravinářská komora. "Nejsilnější komodity reprezentují svazy, které jsou v Potravinářské komoře. Účast AK, pro niž chtěl ministr Fencl původně dvě místa – za prvovýrobu a zpracovatele, je tedy nadbytečná," soudí místopředseda zemědělského výboru Miloslav Kučera.
S usnesením poslanců se těžko smiřuje Agrární komora, která chce s předsedou výboru Palasem tuto věc ještě projednat. "Sdružujeme více než 85 procent zemědělců, přitom máme mít zástupce za zpracovatele," namítá tajemník Jan Záhorka a vypočítává, že členy AK jsou tři tisíce soukromých zemědělců a dva tisíce právnických osob.
Jako první oznámila svého člověka do prezídia fondu ASZ - je jím Josef Stehlík. U SZDS jsou ve hře tři jména - předseda Miroslav Jirovský, Pavel Navrátil (předseda ZD Trhový Štěpánov) a Jaromír Řezáč (předseda Agrospol Mořice). Jirovský a Řezáč jsou zároveň ve vedení AK, která by tak fakticky měla i zástupce za prvovýrobu. Koho ze zpracovatelů bude do vrcholného orgánu SZIF nominovat Agrární komora, projedná její představenstvo toto úterý. Hovoří se o předsedovi Českomoravského cukrovarnického spolku Oldřichu Reinbergrovi. Na dvou kandidátech se minulý čtvrtek dohodla Potravinářská komora, která ponechá na ministrovi Fenclovi volbu mezi Jaroslavem Šebestou, předsedou Společenstva řezníků a uzenářů, a Michalem Němcem, ředitelem Českomoravského svazu mlékárenského.
Předsedou prezídia SZIF je ze zákona ministr zemědělství, místopředsedou náměstek ministra financí. Vedle čtyř lidí za nevládní organizace v něm budou také náměstek ministra průmyslu a obchodu a dva zástupci MZe. Složení prezídia bude na návrh ministra Jana Fencla jmenovat vláda. Zatím však není známý termín, kdy k tomu dojde. Také ředitele fondu, kterého doporučí nové prezídium, musí potvrdit kabinet.
Na činnost a hospodaření SZIF bude dohlížet dozorčí rada, kterou obsadí čtyři poslanci (jeden z nich bude předsedou rady) a jeden senátor (místopředseda). Podle Jaroslava Palase má členy dozorčí rady schvalovat sněmovna na základě nominací poslaneckých klubů na této schůzi, která začíná 17. října. ODS navrhuje dva kandidáty – Miloslava Kučeru a Jiřího Papeže, lidovci Jana Grůzu, komunisté Pavla Kováčika, Unie svobody a sociální demokraté svého zástupce teprve vyberou. Funkční období prezídia i dozorčí rady je čtyřleté.
Intervenční fond přibírá řadu nových činností a připravuje se na to také personálně. Ještě letos chce přijmout k nynějším dvaceti zaměstnancům pět nových. V příštím roce se podle ředitele Jana Höcka rozšíří o dalších osmnáct. „Tak, jak budou fondu přibývat úkoly, poroste i počet pracovníků, který časem přesáhne stovku,“ poznamenal. Už nyní ale pro ně chybějí kanceláře. Zda se fond přestěhuje z Těšnova, nebo se pro něj na ministerstvu uvolní kanceláře, se má podle Höcka rozhodnout v nejbližších dnech.
Ze státního rozpočtu přidělila vláda SZIF na příští rok 4,23 miliardy korun. „Můžeme dělat pouze to, na co budou peníze,“ komentoval Höck návrh kabinetu. Původní představy MZe o finančním zajištění fondu byly 6,1 miliardy. Fond má v kompetenci intervenční nákupy, organizaci trhu prostřednictvím tržních řádů a produkčních kvót a poskytování celé řady podpor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down