10.11.2005 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bojí se o osud evropského zemědělství

Obavy o budoucnost evropského zemědělství vyjádřili dnes zástupci zastřešujících organizací evropských farmářů vedeni prezidentem Copa Rudolfem Schwarzböckem a prezidentem Cogeca Eduardo Baamonde na setkání s předsedou Evropské komise José Manuelem Barroso. O schůzce informoval ve své tiskové zprávě mluvčí obou zemědělských organizací Ute Papenfuss.

Nelíbí se jim hlavně poslední návrh na další otevírání agrárního trhu unie komisaře pro obchod Petera Mandelsona. Domnívají se, že Mandelsonův přístup k jednání ve Světové obchodní organizaci podkopává společnou zemědělskou politiku a ohrožuje pracovní místa na venkově. Připomněli také závazek hlav států a vlád členských zemí na summitu v roce 2002 o finančním rámci zemědělství, Podpora druhého pilíře společné zemědělské politiky - tedy rozvoje venkova - by podle nich měla zejména přispívat ke zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství.
Představitelé farmářů se zmínili také o připravované reformě cukerního režimu. Komisí navržené krácení garantovaných cen označili za příliš kruté a nabízené kompenzace pro pěstitele řepy za nedostatečné. "Evropa je perfektní místo pro pěstování cukrovky," prohlásili prezidenti s tím, že proto musí být tento sektor zabezpečen vyváženým rozhodnutím rady, které nabídne dlouhodobé záruky všem pěstitelům cukrovky v regionu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down