Borůvková farma na Kroměřížsku zahájila sklizeň, čeká se dobrá úroda

Na borůvkové farmě v Postoupkách, které jsou místní částí Kroměříže, začala v uplynulých dnech letošní sklizeň. Majitel loni založeného sadu Martin Adamuška očekává dobrou úrodu. Z 12 000 sazenic dovezených z Nizozemska, které rostou na ploše 3,6 hektaru, by se mělo sklidit přes šest tun velkých kanadských borůvek, řekl Adamuška.

Vlivem počasí je podle něj letošní sklizeň proti normálu minimálně o 14 dní opožděná. "Nicméně poslední horké dny to příroda dohání, krásně nám plody dozrávají a sbíráme každý den. My tady v sadu máme asi šest základních odrůd. Takže začínáme koncem června sběrem první odrůdy, potom pokračujeme plynule další odrůdou v červenci, v srpnu, a končíme poslední odrůdou, Last Call se jí říká, až poslední týden v září," uvedl Adamuška.
Drtivou většinu úrody prodají v Postoupkách takzvaně ze dvora. Část sklizeného ovoce farma dodává do spřátelených obchodů. Letošní prodej zahájila v pondělí, za kilogram borůvek zaplatí zájemci 200 korun. "Měli jsme neuvěřitelnou poptávku, stály tady fronty lidí. Sbíráme každý den," řekl Adamuška. Možnost samosběru zatím neplánuje. Vysazené rostliny jsou ještě mladé a lidé, kteří se sběrem borůvek nemají zkušenosti, by podle něj mohli sazenice poškodit. Sběr ovoce na farmě nyní zajišťují čtyři brigádnice, od příštího týdne by k nim měly přibýt další.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down