Bouře minulý týden poničila chmelnice

Prudké bouře provázené silným větrem, které se přehnaly nad územím České republiky minulý týden, porazily 99 hektarů chmelnic. Značné škody bouře způsobila i na ostatních konstrukcích a mnohde přetrhala nosné dráty s pnoucím se chmelem. Informoval o tom předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

V severních Čechách bouře nenávratně poničila 79 hektarů chmelnic v žatecké a úštěcké oblasti. Značným škodám se podle Pázlera nevyhnuly ani chmelařské podniky v tršické oblasti na Moravě, které bouře zasáhla v sobotu. „Celkem bylo postiženo přes 20 pěstitelů chmele. Největší škody zaznamenali na Žatecku v Kněžicích, Ročově a Sekníku, na Rakovnicku v Mutějovicích, v Úštěcké oblasti v Brozanech, Dušníkách a Polepech a na Tršicku u podniků ZD Kokory a Agras Želátovice,“ uvedl Pázler.
Bouřky provázené krupobitím přišly do České republiky už koncem května, kdy na Lounsku poškodily odhadem 250 hektarů chmelnic 15 pěstitelů.
Pěstitelé letos chmelem osázeli 5305 hektarů. Nosnou odrůdou zůstává Žatecký poloraný červeňák, pokrývá 87,2 procenta ploch. V Česku nyní produkuje chmel 135 pěstitelů, z toho 91 v žatecké oblasti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *