Bouře poničily Lesům ČR přes 220 tisíc metrů krychlových dřeva

Bouře se silným větrem poničily v uplynulých dvou týdnech v lesích státního podniku Lesy ČR přes 220 tisíc metrů krychlových dřeva. Škody půjdou do desítek milionů korun. Kalamitní dříví by chtěl podnik zpracovat do konce roku, v některých lokalitách se těžba polámaných stromů může protáhnout do jara roku 2018. Zákazy vstupů do poničených lesů vydaly úřady v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Řekla to dnes mluvčí LČR Eva Jouklová.

Objem zničeného dřeva představuje necelá tři procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích, který je kolem osmi milionů metrů krychlových. Dosud největší živelní kalamitou v historii Lesů ČR byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

V jižní části Olomouckého kraje vítr na přelomu první a druhé srpnové dekády poškodil v okolí Šternberka, Mohelnice a Olomouce 50 až 60 tisíc m3 dříví. Severně a západně od Brna bylo poškozeno 25 tisíc m3 dříví, nejvíce byly postiženy lokality v severní části Moravského krasu, v okolí obcí Vysočany, Němčice, Petrovice, Sloup a Holštějn. Na Náchodsku a Trutnovsku vítr Lesům ČR poškodil 22 tisíc m3 dříví. Na severní Moravě bylo poškozeno asi 50 tisíc m3 dřeva, drtivá většina z toho na Bruntálsku. Zatím jen hrubé odhady mají lesníci z jižních Čech, kde vichřice řádila o uplynulém víkendu. Poničeno by tam mohlo být ve státních lesích až 50 tisíc m3 dřeva. "Nejvíce jsou postiženy lesní správy Jindřichův Hradec, Nové Hrady, Vyšší Brod, Třeboň a Hluboká nad Vltavou. Dalších asi pět tisíc m3 dřeva vítr poničil v západních Čechách v okolí Včelné a obce Kubova Huť. Kolem 15 tisíc m3 dříví vítr polámal na vysočině u Kamenice nad Lipou, hlavně katastrech Těmice, Častrov, Pravíkov, Bohdalín, Včelnička a Horní Radouň.

Zákazy vstupu do státního lesa jsou vydány v Olomouckém kraji na Šternbersku a u Zábřehu. V Královéhradeckém kraji je zákaz vstupu do poškozených lesů na Trutnovsku a Náchodsku, konkrétně jde o lokality Choustníkovo Hradiště, Vlčkovice, Kouhoutov, Libňatov, Brzice, Harcov, Chvalkovice a Velká Bukovina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down