13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bouře způsobila v lesích na Orlickoústecku milionové škody

Bouře v noci na 8. července způsobila státnímu podniku Lesy ČR na Orlickoústecku škody na lesních porostech zhruba za 8,75 milionu korun. Další náklady si vyžádá vyklizení a obnova ploch. Vichřice poničila zhruba 55 tisíc krychlových metrů dřeva, které bude nutné vytěžit, sdělila mluvčí společnosti Eva Jouklová.

Podnik předpokládá, že kalamitní dříví zpracuje letos, na jaře 2016 ještě počítá s dokončením některých prací. Součet plánovaných těžeb v oblasti je kolem 107 tisíc krychlových metrů, jde tedy o 50 procent ročního plánu těžeb. "Z hlediska podílu kalamity na plánované výši těžeb je výrazný rozdíl mezi postiženými lesními správami. Na Orlickoústecku je tento podíl asi 30 procent, v okolí Králík a Hanušovic přesahuje výše kalamity plánovanou roční těžbu," uvedla Jouklová.
Smluvní partneři Lesů ČR už dříví zpracovávají. Nejvíce by se mělo odtěžit do konce září, práce ale budou pokračovat až do konce roku. Přerušit by je mohl nástup zimy.
Na Orlickoústecku platí kvůli riziku pádu stromů zákaz vstupu do lesů. Byl vyhlášen v katastrálních územích Mladkov, Lichkov, Boříkovice, Dolní Morava, Horní Morava a Velká Morava. V lesích u Žamberka je omezen vstup do porostů v katastru obcí Šedivec, Nekoř a Pastviny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down