12.06.2017 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brabec: Protierozní vyhláška letos platit nezačne

Protierozní vyhláška, kterou označuje ministr životního prostředí Richard Brabec za jednu ze svých priorit, nezačne platit letos, ale až od příštího roku, uvedl Brabec. Vyhláška, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, původně měla platit od července. Od roku 2025 by mělo být díky vyhlášce v ochranném režimu 45 procent zemědělské půdy. Vyhlášku, na které spolupracovalo Ministerstvo zemědělství, kritizuje představenstvo Agrární komory ČR. "Účinnosti od 1. července nenabyde, zatím hovoříme o roku 2018," řekl Brabec.

"Působnost protierozní vyhlášky bude vztažena na veškerou zemědělskou půdu v ČR, současně v principu pracuje pouze s přípustnou ztrátou zemědělské půdy. Samotný způsob zajištění této ochrany, například změna organizace obdělávání či agrotechnických opatření, ale vyhláška nechává svobodně na samotných zemědělcích," sdělila již dříve za Ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová. Vedení komory uvedlo, že návrh vyhlášky je nedostatečně připravený a že plánovaná zpřísnění jdou proti potřebám zemědělské praxe. "Povinnosti, které vyhláška ukládá, jsou v rozporu se současnými trendy udržitelného a precizního hospodaření a přímo ohrožují konkurenceschopnost zemědělských podniků a potravinovou soběstačnost České republiky. V poskytnutých materiálech navíc chybí detailní vyčíslení předpokládaných nákladů na sektor zemědělství," napsal své výtky prezident komory Zdeněk Jandejsek oběma dotčeným ministrům. Prioritou podle komory by mělo být udržování vody v krajině a adaptační úpravy krajiny.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha řekl, že se zemědělci obávají zvýšených byrokratických povinností. Jak už dříve uvedlo Ministerstvo zemědělství, stát plánuje i zpřísnění podmínek pro plochy v ochranném režimu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down