04.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambor i máku se letos pěstuje méně, přibylo řepky

Pěstební plochy brambor se letos snížily meziročně o 2,3 procenta na 22 889 hektarů. V ČR dlouhodobě klesá výměra brambor, v roce 1948 byly na deseti procentech osevních ploch, letos jen na necelém procentu. Máku letos meziročně ubylo o 18,3 procenta, nyní se pěstuje na 26 608 ha, uvedl ředitel odboru zemědělských statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Hrbek. O 3,6 procenta ubylo meziročně také jarního ječmene, který se využívá ve sladovnictví.

U máku je podle Hrbka problém s odběratelskými smlouvami, ale také s tím, že se letos musel kvůli suchu přesévat, jeho plochy tak nahradily jiné plodiny. S ječmenem by pak mohl být dlouhodobě problém ještě větší, kromě úbytku ploch vykazuje také menší kvalitu kvůli dusíkatým látkám.
Dlouhodobě naopak roste osevní plocha obilnin, i přes letošní procentní úbytek. Obilí se v ČR osévá na 54,4 procenta orné půdy, evropský průměr je 54,2 procenta. Oproti evropskému průměru 12,1 procenta ploch technických plodin, se v ČR pěstují na 19,3 procenta, hlavně jde o řepku. ČR má mezi evropskými státy nejvyšší procentuální zastoupení výměry řepky, která je nyní na 16,7 procenta ploch. Meziročně její plochy vzrostly o 4,4 procenta na 411 802 hektarů. Vláda před dvěma lety schválila strategii, podle které by se měla v ČR snížit do roku 2030 výměra řepky o desítky tisíc hektarů. Proti roku 2016 se jí osetá plocha zatím zvýšila o více než 15 000 hektarů.
Odhad sklizně základních obilovin je zhruba o 15 procent nižší než průměr sklizní za posledních pět let a asi o desetinu nižší ve srovnání s desetiletým průměrem. Osevní plochy základních obilnin letos mírně poklesly na 1,250 milionu hektarů, na meziročním poklesu sklizně se tak podílí především o 7,2 procenta nižší očekávaný hektarový výnos, uvedl ČSÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down