24.09.2002 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambor přibude

Výnos konzumních brambor by měl být letos o dvacet procent vyšší oproti minulému roku, a to při zachování stejného rozsahu pěstebních ploch. Problémem je však kvalita brambor, zejména výskyt hnilob. V důsledku toho může lze očekávat nedostatek kvalitních tuzemských brambor v jarních měsících. Uvedl to předseda Ústředního bramborářského svazu České republiky František Novák po jednání předsednictva svazu, které proběhlo minulý týden v Havlíčkově Brodě.

Svaz ve svých odhadech vychází z vlastního šetření souboru respondentů, kteří reprezentují přibližně 4000 hektarů brambor, a z vývoje cen v průběhu dosavadního roku. Novák zdůraznil, že čísla týkající se letošních ploch konzumních brambor, která zveřejnil Český statistický úřad, jsou pro sestavení bilance brambor nepoužitelná a navíc poškozují a ohrožují pozici českého bramborářství v zahraničí. ČSU totiž pro letošní rok uvádí plochy zhruba 23 tisíc hektarů oproti loňským 38 tisícům. Ministerstvo zemědělství se ve svých odhadech kloní spíše k údajům bramborářského svazu. Celková výměra všech ploch osázených bramborami by podle něj měla dosáhnout stejné výše jako loni, tedy 54 tis. hektarů při průměrném výnosu nad 25 tun z hektaru, zatímco statistický úřad uvádí pro letošek pouhých 38 tis. hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down