24.10.2014 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambor se letos urodilo asi o čtvrtinu víc, pěstitelé je prodávají se ztrátou

Brambor se v České republice urodilo asi o čtvrtinu více než vloni, zemědělské podniky by jich měly sklidit kolem 660 000 tun. Farmáři je prodávají se ztrátou, za kilogram brambor dostávají jen dvě koruny až 2,50 Kč. Někteří pěstitelé prý část produkce raději sypou do bioplynových stanic. Farmářské ceny by se mohly zlepšit k jaru. Na dnešním semináři v Havlíčkově Brodě to řekl předseda Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan.

Problém ale vidí v tom, že v České republice není dost dobrých skladů. Jsou tu asi čtyři sklady, které jsou na špičkové úrovni jako třeba ve Francii. To je mizivé procento, uvedl Chlan. Zbývající sklady nemají odpovídající klimatizaci, zateplení nebo vybavení.
Také náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla potvrdil, že v ČR nejsou kvalitní sklady na brambory, ovoce ani zeleninu. Projekty zaměřené na sklady by podle něj měly být preferovány při čerpání dotací z Programu rozvoje venkova.
Podle Chlana se teď otevírá možnost žádat o peníze také na stroje pro pěstování brambor. Takové investice by mohly pomoci udržet brambory na českých polích, stejně jako nová podpora, kterou budou moci pěstitelé konzumních brambor čerpat od příštího roku. Od roku 2000 se pěstování brambor v ČR snížilo na třetinu.

Na podporu pěstování konzumních brambor je pro rok 2015 vyčleněno 50 milionů korun. Dosud dostávali dotaci jen pěstitelé škrobárenských brambor, kteří se letos podělili o 85 mil. Kč.

Loňská sklizeň brambor v Česku byla nejnižší za desítky let, průměrný hektarový výnos činil jen 23 tun. Podle odhadu Českého statistického úřadu k 15. září by tento rok mohli farmáři sklidit z hektaru skoro 28 tun. V ČR letos brambory v zemědělských podnicích zabíraly 23 992 hektarů polí, z nichž odrůdy určené na jídlo rostly na 16 000 hektarech. Na dalších 6000 hektarech půdy pěstují brambory zahrádkáři.

Propad farmářských cen brambor způsobil dovoz velmi levných brambor z loňské sklizně v květnu a červnu. Šlo i o brambory původně určené pro Rusko, uvedl Chlan. V Česku i v jiných zemích je navíc dobrá úroda. Farmářská cena v ČR se nyní pohybuje i třetinu pod výrobními náklady.
V republice je nyní sklizeno přes 90 procent bramborových polí. Podle Chlana se z brázd musí vybrat i zbývající hlízy, protože jinak by z nich mohl být úporný plevel. V bioplynových stanicích někde končí část produkce, pro niž nemá podnik odbyt nebo místo v bramborárně.
Dobrou zprávou pro pěstitele je to, že zlevnění brambor oživuje poptávku u spotřebitelů; zatím prý stoupla až o 15 procent. Hypermarkety teď nabízejí kilogram brambor v akcích i za pět korun, zatímco před rokem tam brambory stály 15 Kč i více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down